Anne ve babanın çocuğa uyguladığı ceza ile çocuğun anne ve babaya karşı sevgisi arasındaki ilişki
The Relationship between punishment employed by parents and affection for parents
- Tez No: 51689
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, fiziksel cezanın cezayı uygulayan anne ve babaya yönelik çocukların duydukları sevgi üzerindeki etkisini- araştırmaktır. Ayrıca uygulanan fiziksel cezanın sıklığı, şiddeti, anne ve babanın cezayı uygularken zaman içinde tutarlılığı, çocuğun anne ve babasının onu ne zaman cezalandırıp ne zaman cezalandırmayacağını tahmin edip edememesi, anne ve babanın haftada cezalandırma sıklığı.cezanın haklı görülüp görülmemesi, uygulanan cezanın çocuk tarafından hak edilip edilmediğinin düşünülmesi, cezanın veriliş zamanı, ceza verildikten sonra çocuğa açıklama yapılıp yapılmaması ve kullanılan ceza çeşitleri ile anne ve babaya duyulan sevgi arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Bu araştırmanın evreni Ankara'daki orta okulların 1ve 2. sınıflarında okuyan kız ve erkek öğrencilerdir. Bu evrenden 100'ü alt, 100'ü orta ve 100'ü de üst SED'i temsil etmek üzere seçkisiz yolla toplam 300 öğrenci seçilerek araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Deneklerin yarısı kız yarısı erkektir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Fiziksel Ceza ve Sevgi Ölçekleri kullanılmıştır. Sevgi ölçeği, araştırmacı tarafından geliştirilmiş 35 maddelik bir ölçektir. Fiziksel Ceza ölçeği Rohner.Kean ve Coumoyer (1991) tarafından geliştirilmiş, Türkçeye uyarlama çalışmaları araştırmacı tarafından yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde korelasyon ve varyans analizi teknikleri, kullanılmıştır. 64Araştırmanın temel bulgusu, anneden ve babadan fiziksel ceza gören çocuklarla görmeyen çocukların anne ve babalarına yönelik sevgileri arasında anlamlı bir farklılığın bulunmamasıdır. Ayrıca kendisinden fiziksel ceza görselerde görmeselerde kız çocuklar babalarını erkek çocuklardan daha fazla sevmektedirler. Ek olarak, anne ve baba tarafından uygulanan fiziksel cezanın sıklığı şiddeti, anne ve babanın cezayı uygularken zaman içinde tutarlılığı, çocuğun anne ve babasının onu ne zaman cezalandırıp ne zaman cezalandırmayacağını tahmin edip edememesi, anne ve babanın haftada cezalandırma sıklığı, çocuğun anne ve babayı ceza uyguladıkları için haklı görme derecesi, uygulanan cezanın çocuk tarafından hak edilip edilmediğinin düşünülmesi, cezanın veriliş zamanı, ceza verildikten sonra çocuğa açıklama yapılıp yapılmaması ve anne ve babanın kullandığı ceza çeşitleri ile anne ve babaya yönelik sevgi arasında anlamlı ilişkilerin olmadığı görülmüştür. Yukarıda özetlenen bulgular, literatürdeki ilgili başka araştırma bulguları ışığında tartışılmıştır. 65
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objectives of this study were to examine the affects of corporal punishment on affection for parents and, to investigate the relations between affection for parents and the frequency and severity of punishment; parents' consistency in time in using punishment; predictibility to the child of whether the parents will punish or not; avarage incidence of punishment per week; fairness of punisment; whether the punishment deserved or not; time delay in punisment; mother's and father's use of explanation for the punisment and the form of punishment received from parents. The sample used in this study was composed of 300 children between the ages of 12 and 14; 100 of te children were from families low in socio-economic level, 100 were from families in the middle and the rest coming from families high in socio-economic level (Half of the subjects were girls and half were boys). A corporal punishment and an affection scale were used in the study. The affection scale composed of 35 items is developed by this investigetor and the corporal punishment scale developed by Rohner.Kean.Cournoyer (1991) is adapted to Turkish by the investigator, t- test, correlation and analysis of variance were the statistical tecnniques used to analyze the data. Results of the study indicates that there is no significant difference, in terms of affection, for their parents between children physically punished and 66not punished by their parents. And regardless of their being punished physically by their fathers girls like their fathers more than boys. Furthermore, there are no significant corelations between the frequency, seventy, consistency, predictibility, frequency per week, justifiability, the degree of being deserved to it, time, post explanation fairness and the total of the kinds of physical punishment and affection for parents. This findings were discussed in the light of the other findings in the literature. 67