Fütüvvetname yazımı açısından Minhâcü'l-Mürîdîn ve Mecmua'nın yeri ve önemi
The importance of Minhâcü'l-Mürîdîn and Mecmua in terms of writing style of futuvvetname
  1. Tez No: 516930
  2. Yazar: BEYZA ÖZDEN ALTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLGÜN UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çalışmamızda Tophanevi Mehmet Tahir Efendi'nin eserini incledik. Öncelikle fütüvvetin tarikat önderlerinin müridlerini eğitirken kullandığı usûl olduğu ortaya konmaktadır. Fütüvvetin İslam dünyasında yayılışı, ahilikle ilişkisi ve farkları, tasavvufun içerisinde fütüvvetin, fütüvvetnamelerin içinde Minhâc-u Müridin ve Mecmua'nın yeri, Süleymaniye Kütüphanesi'nde mevcut fütüvvetnamelerle Minhâc-u Müridin ve Mecmua'nın mukayesesi yer almaktadır. Minhâc-u Müridin ve Mecmua'nın 2. ve 3. bölümleri konumuzla ilgili olduğu için latinize edilmiş ve çalışmamızın 2. bölümünde yer almıştır.
Özet (Çeviri)
We have examined the work of Tophanevi Mehmet Tahir Efendi in our study. First of all, it is revealed that the“futuwwa”was the way of the leaders of the sects to train their disciples. The spread of“futuwwa”in the Islamic world, its relation and difference with“Akhism”, the place of futuwwa in Sufism, the place of the“Minhac - u Müridin”and the“Mecmua”in“ Futuvvetname”(rules and regulations of Turkish-Islamic guild), the analogy of“Minhac - u Müridin”and the“Mecmua”with existing“futuvvetnames”takes part in Suleymaniye Library. Second and third chapters of the“Minhac -u Müridin and ”Mecmua" and of the mecmuan have been adapted to the latina since they are related to our study and have been included in the second part of our work.