The use of fear appeal in work safety: An experimental study on work safety posters
İş güvenliğinde korku çekiciliği kullanımı: İş güvenliği afişleri üzerine deneysel bir çalışma
- Tez No: 516931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN TÜRKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Korku çekiciliği günümüzde popülerlik kazanmıştır ve özellikle çalışma güvenliği olmak üzere çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Bu çalışmada korku çekiciliğinin, meydana gelebilecek iş kazalarına yönelik engelleyici önlemler almaya teşvik eden tavsiye edilen koruyucu eylemlerle ilişkili olarak işçilerin güvenlik niyetleri üzerine etkisi olduğu umulmaktadır. Bu araştırmanın kapsamında, korku duyguları, algılanan etik, mesaja karşı tutum ve güvenlik niyetleri konularında iş kazası sakatlanması olana karşı iş kazası sakatlanması olmayan görsel uyarıcıların etkisini kıyaslamak amaçlanmaktadır. Bunun ötesinde, kadercilik eğilimi, mesleki deneyime sahip olma, iş kazası yaşamış olma ve öz yeterlilikten oluşan ara değişkenleri de dahil etmek bir başka kayda değer amaçtır. Bu yönde sürdürülen bu araştırma deneysel bir çalışmayı da içermektedir. Bu çalışmanın toplam katılımcı sayısı her grupta 150 kişi olacak şekilde ağır şartlarda çalışan 300 işçi olarak belirlenmiştir. Ürkeklik duygusu açısından iş kazası sakatlanması olan poster ve iş kazası sakatlanması olmayan poster grupları arasında kayda değer bir farklılık vardır. Sakatlanma olmayan poster iş kazalarının sayısını azaltırsa kabul edilebilir, çalışanın çıkarlarına en uygun olacak şekilde, ahlaki olarak doğru ve haklı olarak görülmüştür. Sakatlanma olmayan poster gösterilen işçiler bu posteri hoşa giden ve rahatsız edici olmayan olarak değerlendirmiştir. Ayrıca, sakatlanma olmayan poster gösterilmiş işçiler güvenlik uyumu niyetinde olmuştur.
Özet (Çeviri)
The fear appeal has gained popularity today and it has been used on a great variety of fields, particularly work safety. In this study, it is expected that fear appeal has an influence on workers' safety intentions with regard to recommended protective action that motivates to take preventive measures towards work accidents that could happen. Within the scope of this study, it is aimed to compare the effect of visual stimuli (i.e. posters) that demonstrate work accident disability versus poster of not having disability on fear emotions, perceived ethicality, attitude towards the message and safety intentions. Moreover, it is another considerable aim to include intervening variables which are composed of fatalism tendency, having occupational experience, having a working accident, and self-efficacy. The research, which is carried out in this direction, includes an experimental study. Total participant number of this study is determined as 300 worker who work under heavy conditions, consisting of 150 per group.There is a significant difference between groups of poster of work accident disability and poster of not having disability in terms of scared emotion. Poster of not having disability is perceived as acceptable if it will lead to reduced number of working accidents, in the best interest of the employee, morally right, and fair. Workers who are exposed to poster of not having disability evaluate this poster as pleasant and pleasing. Also, workers who are exposed to poster of not having disability have intention to safety adaptation.