Ahilikte din ve ahlak eğitimi
Religious and ethical education in ahis
  1. Tez No: 43945
  2. Yazar: ALİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN PARLATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ahîlikte Din ve Ahlâk Eğitimi 13. yüzyıl Selçuklular zamanında kurulan Ahîlik Teşkilâtı aynı zamanda bir yaygın eğitim kurumudur. İslâm Dini ile özdeşleşen Ahîliğin din ve ahlâk eğitimi yönü teşkilâtın sosyo-ekonomik tarafı ka dar önemlidir. Bu araştırma daha çok ahilerin tüzükleri olan fütüvvetnâmelere dayanarak hazırlanmıştır. Ahîliğin tarihçesi, kuruluşu v.b. konular hakkında fütüvvetnâmelerde bilgi bulunmadığından, bu konularda Ahîlik Kurumu'nu inceleyen eserlerden yararlanılmıştır. Abdulbâki GÖLPINARLI“İslam ve Türk illerinde Fütüvvet Teşkilatı”isimli makalesinde, ilk fütüvvetnâmelerden sayılan altı tanesinin Türkçe tercümelerini vermiştir. Bunlardan mümkün olduğu kadar faydalandık. Başka fütüvvetnâmelerden de faydalanıldı. Fakat yararlanılan fütüvvetnâme sayısını fazla tutmamaya çalıştık. Çünkü fütüvvetnâmeler bazı ufak değişiklikler dışında hemen hemen aynı konulara yer vermektedir. Araştırma bir giriş, üç bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır.' Giriş bölümünde Ahîliğin tarihçesi ve kurum olarak yapısı üzerinde durul muştur. Birinci bölümde“Ahîlik Din ve Ahlâk Eğitiminde Hedefler”hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölüm“Ahîlikte Eğitim-Öğretim Programı”hakkındadır. Üçüncü bölümde“Ahîlik Eğitiminde Prensip ve Metodlar”konusu işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Religious and Ethical Education in Ahîs The organization of“Ahîlik”, which was established during the period of Seljuk, is a widespread educational institution. The religious and moral education side of Ahîlik, which was identified with the religion of Islam was as important as the socio-economic side of the organization. This research has been prepared mostly according to the regulations of them (Ahîs). Since there is no information about the history of Ahîs, their foundation and founder etc... in the regulations, some of the books that contain information about the institution of Ahîlik have been used. Six Turkish translations of the first regulations are given Abdul- bâki GÖLPINARLJ's article, which was entitled“Regulation Organiza tion at the Pro Turkish Islam Provinces”We have made use of them as much as possible as we could. We've also made use of other regulations, but we have tried not to keep the number of regulations we have used high, because most of them cover similar subjects ex cept some important differences. This research consists of an introducation and three chapters. Introducation covers the history and the structure of Ahîlik as an organization. First chapter gives information about the“Targets of Religion and Moral Education”. The second chapter is about“Education and Instruction Programme in Ahîs”and at the third chapter covers the subjects of“Principles and Methods of the Ahîlik Education”.Yüksek Lisans tezi olarak sunduğum AHÎLİKTE DİN VE AHLÂK E?İTİMİ adlı çalışmanın, tarafımdan, bilimsel Ahlâk ve ge leneklere aykırı düşecek bir yardıma başvurmaksızın yazıldığını ve yararlandığım eserlerin bibliyografyada gösterilenlerden oluştuğunu, bunlara atıf yapılarak yararlanılmış olduğunu belirtir ve bunu onurumla doğrularım. Tarih 2.1./8/1995 Ali YİLMAZ