Ceza Muhakemesi Hukukunda aleniyet ilkesi
Publicty princible in Criminal Procedure Law
  1. Tez No: 516956
  2. Yazar: GÖKÇE TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ceza muhakemesinin en önemli ilkelerinden biri, duruşmaların halka açık şekilde gerçekleştirileceğini ifade eden aleniyet ilkesidir. Doktrinde, ceza muhakemesinde kovuşturma evresinin tamamına hakim olan bir ilke gibi bahsedilmesine karşın esasen duruşma aşamasında söz konusudur. Çalışmada da aleniyet ilkesi ve bunun görünüm şekilleri ile kapsamının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, aleniyet ilkesi daha çok kavram olarak ele alınmıştır. Bu anlamda, aleniyet ilkesinin kısaca tarihine değinilmiş ve anlamı ile amaçları ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Sonrasında aleniyetin görünüm şekilleri ile hukukumuzdaki kapsamı ve geçerlilik alanı ele alınmıştır. Birinci bölümde son olarak aleniyet ilkesinin ceza muhakemesi hukukunda duruşma aşamasına hakim olan diğer ilkelerle ilişkisi anlatılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, aleniyet ilkesinin mutlak olmayan görünümünden bahsedilmiş ve Ceza Muhakemesi Kanunu ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi çerçevesinde aleniyet ilkesine getirilen sınırlamalar incelenmiştir. Bu bölümde son olarak hangi durumların aleniyet ilkesi ile ilgili getirilmiş olan kuralların ihlali niteliğinde olduğu ve bu ihlallere bağlanan hukuki sonuçlar ele alınıp detaylıca tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important principles of the criminal proceedings is the principle of publicity which states that the hearings will be held in public. Although it is mentioned in the doctrine that the criminal procedure is a principle prevailing in the entirety of the prosecution process, mainly in the hearing cycle. In the study, it is aimed to determine the publicity principle and its appearance and its scope In the first part of the study, the publicity was considered as a concept. In this sense, the publicity principle was briefly referred to the history and its meaning and aims were tried to be revealed. Later on, the scope of the law and the validity area were taken up with the forms of appearance of the publicity. In the first chapter, lastly, the principle of publicity is explained in relation to the other principles which are dominant in the trial stage in the criminal procedure law. In the second part of the work, the non-absolute view of the publicity principle is mentioned and the limitations on the principle of publicity in the framework of the Criminal Procedure Code and the European Convention on Human Rights are mentioned. Finally, in this section, it is the violation of the rules which have been brought about the publicity principle and the legal consequences connected with these violations are discussed in detail.