Gizliliğin ihlali suçları(TCK M. 285)
Crimes of breach of confidentiality (TPC Art. 285)
  1. Tez No: 928919
  2. Yazar: ÖMER FARUK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ÇELEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Amacı hukukun öngördüğü kurallar çerçevesinde maddi gerçeğin her türlü şüpheden uzak bir biçimde kesin olarak saptanması, suçu sabit bulunan failin cezalandırılması suretiyle bireysel hak arama eylemlerinin önüne geçilmesi ve nihayetinde toplumsal barışın sağlanması olan ceza muhakemesinin sağlıklı bir biçimde yürümesi, muhakeme sürecindeki işlemlerin gizliliğine bağlıdır. Zira özellikle soruşturma aşamasındaki işlemlerin gizliliği gerek soruşturmanın taraflarının hak ve menfaatlerinin korunması gerekse maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasındaki toplumsal fayda bakımından elzemdir. Ceza muhakemesinin iki esas evresi olan soruşturma ve kovuşturma süreçlerinde birtakım muhakeme işlemlerinin umuma ya da taraflara karşı gizliliği benimsenmiştir. Soruşturma evresi umuma karşı gizlidir. Soruşturmanın taraflarına karşı gizlilik ise başta adil yargılanma hakkının temini açısından kural olarak geçerli değildir. Kovuşturma aşamasında ise kural aleniyet olmakla birlikte yine birtakım üstün menfaatlerin ve kamu yararının gerektirdiği hallerde bu aleniyete istisnalar öngörülmüştür. Soruşturma ve kovuşturma evresindeki gizlilik birtakım toplumsal menfaatler ile temel hak ve hürriyetlerin korunmasına hizmet etmekle birlikte, demokratik toplumlarda toplumun haber alma hakkı ve basın özgürlüğü ile gizlilik kuralları arasında bir denge kurmak gerekmektedir. Soruşturma ve kovuşturma evrelerine ilişkin gizlilik kurallarının ihlali ise birtakım yaptırımlara bağlanmıştır. İşte, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 285. maddesinde“Gizliliğin ihlali”başlığı altında düzenlenen suç tipleri ile soruşturma ve kovuşturma evrelerinde kanuna göre gizli yürütülen işlemlerin gizliliğinin ihlali halinde cezai yaptırım öngörülmüştür. Maddenin ilk iki fıkrasında soruşturmanın gizliliğinin ihlali yaptırım altına alınırken üçüncü fıkrada kapalı duruşmanın gizliliği koruma altına alınmıştır. Dördüncü fıkrada ise ilk üç fıkradaki suçlara ilişkin bir nitelikli hal öngörülürken beşinci fıkrada kişilerin lekelenmeme ve suçlu sayılmama karinesinden yararlanma haklarının ihlali yaptırıma bağlanmıştır. Maddenin son fıkrası ise gizlilik ilkesi ile toplumun haber alma hakkı ve basın özgürlüğü arasında kurulmaya çalışılan dengenin bir göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır: İlk bölümde genel bilgiler, gizliliğin ihlali suçlarına ilişkin bazı ortak kavramlar, tarihi gelişimi ve mevzuattaki yeri; ikinci bölümde gizliliğin ihlali suçları ile korunan hukuki değer ve suçun unsurları; üçüncü bölümde ise mukayeseli hukukta gizliliğin ihlali suçları, benzer suç tipleri, kusurluluğu etkileyen haller, suçun özel görünüş biçimleri ve muhakeme usulü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The effective conduct of criminal procedure, whose objective is to ascertain the material truth beyond any doubt within the framework of legal norms, ensure the punishment of the offender whose guilt is established, and thereby prevent individual acts of seeking justice while ultimately securing social peace, is contingent upon maintaining the confidentiality of procedural operations. In particular, the confidentiality of proceedings during the investigation phase is essential both for safeguarding the rights and interests of the parties involved and for achieving the societal benefit of uncovering the material truth. During the two main phases of criminal procedure—investigation and prosecution—the principle of confidentiality is applied either against the public or the parties involved. The investigation phase is confidential vis-à-vis the public. However, confidentiality against the parties is not generally upheld, especially to ensure the right to a fair trial. In the prosecution phase, the default principle is openness, but exceptions to this rule may be established when overriding interests and public welfare necessitate it. While the confidentiality of the investigation and prosecution phases serves societal interests and fundamental rights and freedoms, it is essential in democratic societies to balance these rules with the public's right to information and freedom of the press. Violations of confidentiality rules during these phases are subject to legal sanctions. Article 285 of the Turkish Penal Code (Law No. 5237), titled“Violation of Confidentiality,”stipulates criminal sanctions for breaches of confidentiality in proceedings conducted under the principle of secrecy during the investigation and prosecution phases. The first two paragraphs of the article address the violation of investigative confidentiality, while the third paragraph protects the confidentiality of closed hearings. The fourth paragraph establishes an aggravated form of the offenses mentioned in the previous paragraphs, and the fifth paragraph provides sanctions for violations of individuals' rights to the presumption of innocence and protection from reputational harm. The final paragraph of the article reflects an attempt to balance the principle of confidentiality with the public's right to information and press freedom. This study examines the offenses regulated under Article 285 of the Turkish Penal Code in three main sections. The first section provides general information, discusses shared concepts related to confidentiality offenses, historical development and place at lagislations; the second section provides the legal interests protected and the elements of these offenses; the third section analyzes the regulation of these offenses in Turkish and comparative law, their similarities to certain other offense types, circumstances affecting culpability, specific manifestations of the offenses, and procedural law characteristics.