Medipol mega üniversite hastanesinde sezaryen öncesi uygun profilaktik antibiyotik kullanımında klinik eczacının etkisi
Impact of clinical pharmacist for apropri̇ate prophylaxi̇s antibiotics at cesarean in medipol mega university hospital
- Tez No: 516964
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR MACİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Dünya çapında büyük sorun olan ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'nün son yıllarda önlem planı uyguladığı konulardan biri de antibiyotiklerin gereksiz kullanımıdır. Uygunsuz ve gereksiz antibiyotik kullanımı sonucu direnç gelişimi oluşmaktadır. T.C. Sağlık Bakanlığı da DSÖ gibi ulusal bir eylem planı yapmış ve antibiyotiklerin akılcı kullanımı hakkında çeşitli eğitim seminer ve kurslar düzenlemiş, halkın bilgilendirilmesi hakkında büyük yol kat edilmiştir. Çalışmanın amacı, cerrahi öncesi profilaktik olarak antibiyotik kullanımının gerekliliği, farmakolojik grup, uygulama zamanı, doz ve kullanım süresi olarak uygunluğu, açısından değerlendirilmesidir. Klinik eczacının varlığının uygun olmayan profilaktik kullanımlara etkisinin incelenmesini amaçlamaktadır. Bu çalışmada 2016 Nisan ayı sezaryen hastalarının profilaktik antibiyotik kullanım uygunluk oranları kontrol grubu olarak listelenmiştir (%2). Mayıs ayında doktorlara kişiye özel geri bildirimler yapılmıştır. Her bir doktorun kaç operasyon gerçekleştirdiği, kaç hastada uygun profilaksi verdiği listelenerek sunum yapılmıştır. Her bir doktor kendi doğru ve yanlış uygulamalarının nasıl olduğunu gözlemleme şansı bulmuştur. Mayıs ayı boyunca doktorlarla aktif iletişim kurulmuş ve klinik eczacı tarafından geri bildirim yapılmasının uygunluk oranında etkisinin büyük olduğu gözlenmiştir (%58) Fakat geri bildirimlerin kesildiği ve 6 ay boyunca klinik eczacının aktif rol almadığı dönemde ise doktorların eski uygulamalarına geri döndükleri gözlenmiştir (%5). Bu çalışmanın sonucunda klinik eczacının aktif varlığının uygun profilaktik antibiyotik kullanımının sağlanmasında anlamlı bir etkisinin olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the major issues globally and one of WHO's recent plan is to implement prevention plan prevent unnecessary use of antibiotics. Inappropriate and unnecessary use of antibiotics leads to resistance development. Turkey Republic The Ministry of Health has also made a national action plan like WHO and has organized various training seminars and courses about the rational use of antibiotics which was agreat way to inform the public. The aim of the study is to assess the necessity of antibiotic use prophylactically before surgery, pharmacological group, time of administration, suitability as dose and duration of use. The study also examined the effect of clinical pharmacist in preventing the in appropriate prophylaxis antibiotics use. In this study, prophylactic antibiotic use compliance rates of cesarean patients in April 2016 were listed as a control group (2%). In May, special personalized feedback was given to doctors. A presentation listing the were given operations performed and the prophylaxis given for each patient. Each doctor had the chance to observe their appropriate and inapprpriate. Active communication with doctors throughout the month of May was observed and the efficacy of the feedback by the clinical pharmacist was found to be significant (58%). However, in the absence of feedback and the clinical pharmacist not taking an active role for 6 months, the physicians returned to their previous practice (5%). As a conclusion of this study has been found that the active integration/ incorporation of the clinical pharmacist has a significant effect in ensuring proper use of prophylactic antibiotics. Clinical pharmacist must be introduced to all the departments in hospital.