Primipar kadınların doğum kaygısı ile doğum şeklini seçmeleri arasındaki ilişki
Relationship between the anxiety of the birth and birth TYPE of primipar women
- Tez No: 435688
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE SABUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışma, primipar gebelerin doğum kaygısı ile doğum şeklini seçmeleri arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak planlandı. Araştırmanın örneklemini 12 Aralık 2014-10 Nisan 2015 tarihler arasında İstanbul'da bulunan Mega Medipol Üniversite Hastanesine başvuran, araştırma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 151 primipar gebe oluşturdu. Primipar gebelere Bilgi formu ve Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği uygulandı. Veriler, istatistik uzmanı tarafından bilgisayarda, IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma verileri değerlendirilirken parametrelerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilks testi ile değerlendirildi ve verilerin normal dağılıma uygunluk gösterdiği saptandı. Çalışmada sürekli kaygı ölçeğinin güvenirlik katsayısı 0,83; durumluk kaygı ölçeğinin güvenilirlik katsayısı 0,91 olarak yüksek bulundu. Araştırmanın sonucunda primipar gebelerin %66,2'sinin (n=100) normal doğumu tercih ettikleri, %33,8'inin ise (n=51) sezaryen doğumu tercih ettikleri saptandı. Tercih ettikleri doğum şekillerine göre durumluk kaygı ve sürekli kaygı ölçeği puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The study concerns the birth of prımıpar pregnant women to determine the relationship between selecting the mode of delivery was planned as an identifier. Between the dates 12 December 2014-10 April 2015 specified the study sample admitted to Megan Medipol University Hospital in Istanbul, research meet the criteria and who decided birth shape and who agreed to participate in the study 151 prımıpar pregnant was created. Information form the prımıpar pregnant women and the State-Trait Anxiety Scale were applied. Data by statistical expert on computer, were analyzed using the program of IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey). Study data when assessing the suitability of the normal distribution parameters were evaluated by the Shapiro Wilks test and the data were found to conform to the normal distribution. reliability coefficient of 0.83 trait anxiety scale of the study; reliability coefficient of 0.91 was found higher state anxiety scale. Research results in prımıpar 66,2's% of pregnant women (n=100) they prefer natural birth, while 33.8% (n = 51) revealed that they prefer cesarean birth. There is no statistically significant difference between mean scores of trait anxiety scale and to their preferred birth anxiety (p> 0.05).