Acil ve yoğun bakım hemşirelerinde iletişim becerisi ve mesleki tükenmişlik ilişkisinin incelenmesi
Determination of the relationship between communication skills and occupational burnout in emergency and intensive care units nurses
  1. Tez No: 516971
  2. Yazar: TAHİR KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİME KÖŞGEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada amaç acil servis ve yoğun bakım birimlerinde çalışan hemşirelerin iletişim becerileri ve mesleki tükenmişlik düzeylerinin arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini acil servis ve yoğun bakım birimlerinde çalışan 175 hemşire oluşturmaktadır. Çalışmanın yapıldığı tarihler arasında acil servis ve yoğun bakım birimlerinde çalışmaya devam eden 121 hemşireye Kişisel Bilgi Formu, İletişim Becerileri Değerlendirme Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği uygulanarak, evrenin %69.14'üne ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was the determination of relationship between communication skills and occupational burnout levels of emergency services and intensive care units nurses. This is a descriptive study. The universe of the study included 175 nurses working in emergency services and intensive care units. Personal information form, Communication Skills Scale, and Maslach Burnout Inventory were applied on the 121(%69.14) nurses working in emergency services and intensive care units by the time this study carried out.