Türkiye'de yayılış gösteren Pleurotus ostreatus suşlarının genetik çeşitliliği
The genetic variation of Pleurotus ostreatus strains distributed in Turkey
- Tez No: 516978
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAMAÇ, DOÇ. DR. CAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Ülkemizde kültürü yapılan Agaricus bisporus %86 ile ilk sırada iken Pleurotus türleri %10 ile ikinci sırada yer almaktadır. Pleurotus ostreatus makromantar türü besin değeri olarak oldukça zengindir. Geçmişte mantarları sınıflandırmak için kullanılan yöntemler teleomorfik ve anamorfik sınıflandırmayla sınırlı kalmaktadır. Ancak bu sınıflandırmaların güvenilirlik düzeyi düşüktür. Moleküler çalışmalarla beraber genetik sınıflandırmalar ile daha doğru ve kesin kanıtlar elde edilmiştir. Pleurotus ostreatus türünün Türkiye genelinde genetik sınıflandırması ile ilgili bir çalışma mevcut değildir. Bu nedenle ülkemizden 43, ülke dışından temsilci olarak seçilen 4 Pleurotus ostreatus örneği elde edilerek populasyonun yapısını belirlemek için dokuz mikrosatellit bölgesi çalışılmıştır. Sonuç olarak kullanılan lokusların polimorfik olup gözlenen ortalama heterozigotluk değeri en düşük Gb-Po-050a ve Gb-Po-097a (HG=0.19) lokuslarında, en yüksek Gb-Po-011a (HG=0.86) lokusunda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
While Agaricus bisporus cultured in our country is the first with %86 production, Pleurotus species is the second with %10. Pleurotus ostreatus macrofungi species are quite rich as nutrients. In the past, the methods used to classify fungi were limited to teleomorphic and anamorphic classifications. However, the reliability of these classifications is low. Genetic classifications with molecular studies have provided more accurate and precise evidence. There is not any studies on the genetic classification of Pleurotus ostreatus in Turkey. For this reason, nine microsatellite regions were studied by selecting 43 Pleurotus ostreatus samples from Turkey and 4 Pleurotus ostreatus from abroad as representative to determine the structure of the population. As a result, the loci used are polymorphic and the observed average heterozygosity value was found at the highest Gb-Po-011a (HG=0.86) at the lowest Gb-Po-050a and Gb-Po-097a (HG=0.19) sites.