Miyofasiyal ağrı sendorumlu hastalarda farklı fizyoterapi uygulamalarının ağrı, fonksiyon ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effect of different physiotherapy practices on pain, function and quality of life in patients with myofascial pain syndrome
- Tez No: 516977
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNSELİ USGU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Miyofasiyal ağrı sendromlu hastalarda, rutin fizyoterapiye ek olarak uygulanan statik ultrason ( Yüksek Güçte Ağrı Sınırında Ultrason) ve kinezyo bant uygulamalarının etkinliğini araştırmayı amaçladığımız çalışmamızda; miyofasiyal ağrı sendromu tanısı konmuş 45 hastayı randomize 3 gruba ayırdık. Birinci gruba tetik noktalara statik ultrason, ikinci gruba kinezyo bant uygulaması; üçüncü gruba alınan hastalara ise plasebo ultrason 3 hafta boyunca 15 seans uygulandı. Hastaların tedavi sonrasındaki değerleri, tedavi öncesi değerleriyle karşılaştırılarak, bu tedavilerin boyun eklem hareketinin total limitasyonu (gonyometre), basınç ağrı eşiği (algometre), yaşam kalitesi (SF-36) ve boyun fonksiyonel yeterlilik değerlendirmesi (BÖG) üzerine olan etkileri incelendi. İlk değerlendirme tedavi öncesi, ikinci değerlendirme ise 4 hafta sonunda yapıldı. Çalışmamızda her üç gruba uygulanan tedavi sonucunda, tetik noktaların VAS değerlerinde azalma, algometre değerlerinde artış gözlemlendi (p0,05) Grup1, Grup2'den yüksek bulundu (p0,05). Sonuç olarak miyofasiyal ağrı sendromlu hastalarda yüksek güçte ultrason ve kinezyobant uygulamasının ağrıyı azaltmak ve fonksiyonelliği arttırmak amacıyla tedavi programına eklenebileceği görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the effectiveness of static ultrasound (high power pain threshold ultrasound) and kinesio taping applications in addition to routine physiotherapy in patients with myofascial pain syndrome. We separated 45 patients diagnosed with myofascial pain syndrome into 3 groups. The first group was treated with static ultrasound on their trigger point, the second group was treated withkinesio tape application; while the third group was treated with 15 sessions of placebo for 3 weeks. The post-treatment values of the patients were compared with their pre-treatment values and the effects of these treatments on the total limitation of neck joint motion (goniometer), pressure pain threshold (algometer), quality of life (SF-36) and neck functional capacity evaluation were examined. The first evaluation was made before the treatment and the second evaluation was made after 4 weeks. In our study, pain threshold and VAS values of trigger points decreased and algometer values increased in all three groups after treatment(p 0,05); group 1 was higher than group 2 (p 0,05) regarding Neck Disability Index values. In conclusion, we concluded that high-intensity ultrasound (static ultrasound) and kinesio tape application in patients with myofascial pain syndrome may be added to the treatment program in order to reduce pain and increase functioning.