Miyokard infarktüsü geçiren hastalarda ilk üç aydaki sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve hastalık algısı
The first three healthy lifestyle behaviours and illness perceptions of the patients with myocardial infarction
- Tez No: 516979
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
MİYOKARD İNFARKTÜSÜ GEÇİREN HASTALARDA İLK ÜÇ AYDAKİ SAĞLIKLI YAŞAM BİÇİMİ DAVRANIŞLARI VE HASTALIK ALGISI Fatmaz Zehra KILIÇ Hemşirelik Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi Bu çalışma, miyokard infarktüsü geçiren hastalarda ilk üç aydaki sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve hastalık algısını ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya alınan hastalar üç ay düzenli takip edilmiştir. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılan bu çalışma, Kasım 2016-Ağustos 2018 tarihleri arasında, Şanlıurfa İlinde bir hastaneye gelen miyokard infarktüsü geçiren ve koroner anjiyografi yapılan 112 hasta ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri, ''Hasta Bilgi Formu'', ''Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği – II (SYBD-II)'', ''Hastalık Algısı Ölçeği (HA)'' kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 16.0 paket programında kodlanarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama), bağımsız örneklem T testi (independent sample T testi), tek yönlü varyans analizi (one way Anova) ve tekrarlı ölçümlerde varyans analizi (repeated measure Anova) testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE FIRST THREE HEALTHY LIFESTYLE BEHAVIOURS AND ILLNESS PERCEPTIONS OF THE PATIENTS WITH MYOCARDIAL INFARCTION Fatmaz Zehra KILIÇ Department of Nursing, MSc Thesis This study was conducted in order to reveal the first three healthy lifestyle behaviours and illness perceptions of the patients with myocardial infarction. The patients were included in the study for three months. This descriptive and cros-sectional study was conducted with 112 patients undergoing myocardial infarction and coronary angiography in a hospital in Sanlıurfa between November 2016 and August 2018. The data of the study were obtained by means of“Patient Information Form”,“Healthy Lifestyle Behaviours Scale (HLB)”and“Illness Perception Scale (PS)”. The obtained data were coded and analyzed through SPSS 16.0 package program. Descriptive statistics, İndependent sample T test, one way Anova and Repeated Measure ANOVA test were used in the analysis of the data.