Kolonoskopi hazırlığının etkinliği ve güvenilirliği üzerinde etkili olan faktörler
Factors affecting effi̇cacy and optimality of colonoscopy preparation
- Tez No: 517020
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET GİRİŞ VE AMAÇ: Biz bu çalışmada kolonoskopi hazırlığının önemini değerlendirmeyi ve kolonoskopi hazırlığı üzerinde olumlu veya olumsuz etkisi olan faktörleri belirlemeyi amaçladık. Bu çalışmada elde edilecek sonuçlar ile her hastaya uygun optimal kolonoskopi hazırlık yöntemini belirleyebileceğimizi ve bu sayede optimal hazırlık ile gereksiz işlem sayısını azaltabileceğimiz, işlem başarı şansını artırabileceğimizi ve sonuç olarak hasta ve maliyet açısından faydalı sonuçlara ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. MATERYAL VE METOD: Çalışmaya elektif kolonoskopi istenen ve fosfosoda ile hazırlık verilen 150 hasta, macrogol ile hazırlık verilen 150 hasta olmak üzere toplam 300 hasta dahil edildi. Kolonoskopi işleminden sonra kolonoskopi raporları incelenerek kolonoskopi temizliğinin yeterliliği kaydedildi. Hastalarda kolonoskopi öncesi ve sonrası üre, kretinin, sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor dengesindeki değişikler değerlendirildi (tablo 2-3). Çalışmaya katılan tüm hastalarda hazırlık yeterliliğinin DM, cinsiyet, ilaç sayısı, yaş ve VKİ ile ilişkisi değerlendirildi (Tablo 4-5). Çalışmaya alınan hastalar XM ve macrogol olarak iki gruba ayrıldı. İki grubun hazırlık yeterliliğinin DM, cinsiyet, ilaç sayısı, yaş ve VKİ ile olan ilişkisi ayrı ayrı değerlendirildi (Tablo 6-7). Çalışmaya alınan XM ve macrogol grubundaki hastalar kendi içlerinde 65 yaş altı ve üstü olarak ikiye ayrıldı. Her iki grup kendi içerisinde ve birbiri ile olacak şekilde 65 yaş altı ve üstündeki hastalarda hazırlık yeterliliği karşılaştırıldı (Tablo 8). Son olarak XM ve macrogol grubu hazırlık yeterliliği açısından karşılaştırıldı (Tablo 9).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTRODUCTION AND OBJECTIVE: In this study, we aimed to evaluate the significance of the preparation of colonoscopy and to determine the factors that have positive or negative effect on the preparation of colonoscopy. We think that we can determine optimal colonoscopy preparation method suitable for each patient with the results obtained in this study and we can improve the chances of success of the operation which can decrease the number of unnecessary operations with optimal preparation and as a result we can reach useful results in terms of patient and cost. MATERIAL AND METHOD: A total of 300 patients were enrolled in the study, 150 patients who were requested elective colonscopy and given phsphosoda preparation and 150 patients who were given macrogol and preparation. After the colonoscopy procedure, the colonoscopy reports were examined and the adequacy of the colonoscopy cleanup was recorded. Changes in urea, creatinine, sodium, potassium, calcium, phosphorus balance before and after colonoscopy were evaluated in patients (Table 2-3). In all patients participating in the study, the preparation competence was evaluated in relation to DM, gender, number of medications, age and BMI (Table 4-5). The patients who were taken into study were divided into two groups as XM and macrogol. DM, gender, number of medications, age and association with BMI were assessed separately for the two groups (Table 6-7). Patients in the XM and macrogol groups were divided into two groups as those under and over 65 years of age. Preparatory competence was compared within and between both groups under and over the age of 65 (Table 8). Finally, XM and macrogol groups were compared in terms of preparation competence (Table 9).