Primer palmar hiperhidroziste ets yapılan hastalarda uzun dönem hayat kalitesinin değerlendirilmesi
- Tez No: 517019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYYİT İBRAHİM DİNÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Amaç: Hiperhidrozis tedavisinde günümüzde uygulanan ve altın standart tedavi yöntemi olarak kabul edilen endoskopik torasik sempatektomi (ETS) yöntemi konusunda halen cerrahi seviyelerde (sempatektomi seviyeleri) tartışma söz konusudur. Özellikle yapılan çalışmaların büyük kısmı postoperatif erken dönem sonuçları vermektedir. Bizim bu çalışmadaki amacımız farklı cerrahi seviyelere (sempatektomi seviyeleri) bağlı olarak oluşan uzun dönem hayat kalitesinin karşılaştırılması ve postoperatif komplikasyonların değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2012-Temmuz 2017 tarihleri arasında cerrahi kliniğimizde hiperhidrozis nedeniyle opere edilen 232 hasta değerlendirildi. İzole palmar ile aksiller ve palmar hiperhidrozis nedeniyle başvuran 195 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların verileri prospektif olarak oluşturulan veri tabanından retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların postoperatif hayat kalitesi ise Amir ve arkadaşlarının (1) oluşturdukları yaşam kalite skorlama analizi ile prospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 22.99±5.93 yıl (min:18-43) olarak saptandı. Hastaların %52,8'i (n:103) erkek, %47,2'si (n:92) kadın cinsiyette idi. Palmar hiperhidrozis nedeniyle opere edilen 165 (%84,6) hasta, aksiller ve palmar hiperhidrozis nedeniyle opere edilen 30 (%15,4) hasta mevcuttu. Klipsli ETS uygulanan 25 hasta (%12,8), ve sempatikotomi yapılan 170 hasta (%87,2) mevcuttu. En sık yapılan sempatektomi seviyesi %40,0 (n:78) T2-T4 idi. Sonuç: Çalışmamızda alt seviye sempatektomiler, üst seviye sempatektomilere oranla postoperatif gelişen refleks terleme ve uzun dönem hayat kalitesi açısından daha başarılı idi. Özellikle T3 sempatektomilerin, T2-T4 ve T3-T4 sempatektomilere oranla refleks terleme açısından daha başarılı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: The discussion at the surgical levels (sympathectomy levels) about endoscopic thoracic sympathectomy (ETS) method, which is applied in hyperhidrosis treatment in the present day and acknowledged as the golden treatment method, continue its existence. Mainly, a large part of studies done produces postoperative an early period result. Our aim in this study is to compare the long-term quality of life occurred depending on the different surgical levels(sympathectomy levels) and evaluate the postoperative complications. Materials and Methods: 232 patients operated due to hyperhidrosis in our surgical clinic between January 2012 and July 2017 are evaluated. 195 patients consulting due to isolated palmar hyperhidrosis, axillary and palmar hyperhidrosis are included in the study. The patient data is evaluated retrospectively over the database formed prospectively. Also, the postoperative quality of life of the patients is evaluated prospectively via the quality of life scoring analysis of Amir and et al(1). Results: Of the 232 patients included in the study, 103 (52,8%) were male, and 92 (47,2%) was female; the mean age was 22.99±5.93 years (range: 18 and 43 years old). 165 patients (84,6%) operated due to isolated palmar hyperhidrosis, 30 patients operated due to axillary and palmar (15,4%) hyperhidrosis. 25 patients applied clipping technique of ETS (12,8%), and 170 patients (87.2%) applied sympathicotomy technique. The most frequent sympathectomy level, which is T2-T4 applied to 78 patients (40,0%). Conclusion: In our study, low-level sympathectomy surgeries resulted more successfully compared to high-level sympathectomy in terms of postoperative occurring compensatory sweating and long-term quality of life. It is observed that especially T3 sympathectomy surgeries were more successful comparing to T2-T4 and T3-T4 sympathectomy regarding compensatory sweating.