Uluslararası Hukukta savaş durumu dışında kuvvet kullanma
Use of force in international law excepting the state of war
- Tez No: 51703
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN PAZARCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
TÜRKÇE ÖZET Uluslararası hukuktaki en temel kurallardan birisi, devletlerin uluslararası ilişkilerinde kuvvet kullanmaya ya da kuvvet kullanma tehdidine başvurmalarının yasak olmasıdır. Bu yasak B.M. Antlaşması 2/4'te belirtilmektedir. Mevcut hukuk düzeni içinde devletlerin kuvvet kullanmalarının hukuka uygun olduğu tek durum, bireysel ya da birlikte meşru savunma hakkıdır. I.Bölümde, kuvvet kullanma ve savaş durumu kavranılan tanımlanarak çalışmanın kapsamı dışında bırakılıp devletlerin başvurdukları ve savaş oluşturmayan diğer yollar incelenmektedir. Bu yollar silahlı kuvvet kullanılmasına karşın bansın bir parçası olarak değerlendirilirler. B.M Antlaşması 2/4'ün getirdiği kapsamlı yasak devletlerin bu yollara başvurmasını hukuka aykın hale getirmiştir. Ancak yine de bazı nedenlerle kuvvet kullanmanın hukuka uygun olduğu şeklindeki iddialar ileri halen sürülmektedir. Devletler tarafindan kuvvet kullanılması yasaklandığından birlikte kuvvet kullanma yollan büyük önem kazanmıştır. II. Bölüm'de önce B.M. Antlaşması'nın kurduğu ortak güvenlik sistemi analiz edilmektedir. Ancak ortak güvenlik sistemi düşünüldüğü gibi çalışmadığından Güvenlik Konseyi üye devletlere kuvvet kullanma izni vermeyi seçmiştir ancak bunu da sadece üç olayda yapabilmiştir. Bunun sonucunda, zorlama yerine bir işbirliği yolu olan banş gücü uluslararası banş ve güvenliğin sağlanması amacına ulaşmak için bir araç olarak ortaya çıkmıştır. II. Bölümün son kısmında ise, silahlı çatışmalar hukukunun bu operasyonlara uygulanabilirliği sorunu incelenmiştir. Sonuç kısmında, devletler tarafından kuvvet kullanılmasına getirilen yasağın geçerli olduğu ve bunun tek istisnasının meşru savunma hakkı olduğu sonucuna vanlmıştır. Devletler haksız fiil işleyen devlete karşı orantılı karşı önlemler alabilirler ama kuvvete başvuramazlar. Güvenlik Konseyi de uluslararası barış ve güvenliği korumaktan ana sorumlu organ olarak halen devletlere kuvvet kullanma izni ya da yetkisi verebilir ve silahlı çatışmalar hukuku kurallan hem bu zorlama önlemi karannı yerine getiren kuvvetlere hem de banş gücü operasyonu üyelerine uygulanır. 71,~>
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the most fundamental norms in international law is the prohibition against the threat or use of force by states in their international relations. This prohibition is stated by the Art.2/4 of the U.N. Charter. Only justification for use of force by states within the existent legal regime is the right of individual or collective self-defense. In the First Chapter after the terms of use of force and war are defined and state of war is excluded from the scope of this study, other ways which states use and do not constitute war are examined. These ways are considered as a part of peace though armed force is used. However, the comprehensive prohibition brought by Art.2/4 by the U.N. Charter makes it illegal for states to resort to these ways. Since use of force by states is prohibited, ways of collective use of force became very important. In the Second Chapter, collective security system which is set up by the U.N. Charter is analysed first. Since collective security system has never functioned as it was anticipated, Security Council chose the way of authorizing or permitting the member states to use force, but it was able to do it only in three occasions. As a result, instead of enforcement peacekeeping forces which is a way of cooperation has emerged as a means to achieve international peace and security. In the last part of the Second Chapter, the applicability of the law of armed conflict to these operations is examined. In the Conclusion, it is concluded that prohibition against the use of force by states is valid and only exception to this prohibition is the right of self-defence. States can take proportionate counter-measures against a state who commits an unlawful act but cannot resort to force. As the primarily responsible body to keep international peace and security Security Council can authorize or permit states to use force as an enforcement action and law of armed conflict applies to both members of the forces which fullfills an enforcement decision and members of the peacekeeping forces. 23;