Mısırda (Zea Mays L. Indentata Sturt.) olgunluk sürecinde dane nemi değişimi ile olgunluktaki verim öğelerinin saptanması
Assesment of grain moisture content of maturing seed, grain yield and grain yield traits of maize (Zea Mays L. Indentata Sturt.)
- Tez No: 517043
- Danışmanlar: PROF. DR. CELALEDDİN BARUTÇULAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Çalışma, II. ürün atdişi mısır çeşitlerinde, olgunluk sürecindeki dane nemi ile verim öğeleri arasındaki ilişkileri saptamak amacıyla yürütülmüştür. Deneme, yedi mısır çeşidi ile tesadüf bloklarında dört tekrarlamalı olarak Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma Uygulama alanında, Adana, Türkiye'de 2014 yetiştirme mevsiminde yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
The objective of the study was to evaluate the relationships between grain moisture content during the maturity and grain yield with yield traits. The field trial was arranged with seven maize cultivars with in a complately block design with four replication at the Research Area of the Faculty of Agriculture, Cukurova University, Adana, Turkey in 2014.