City branding / image building as a new paradigm: Tthe case of Eskisehir
Yeni bir paradigma olarak kent markalaşması / imaj yaratma: Eskişehir örneği
  1. Tez No: 517081
  2. Yazar: EVRİM KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDA ERAYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 422
Özet
Son otuz yılda şehirler, insan sermayesi, yenilikçilik ve yaratıcılık ile ilgili yeteneklerini geliştirmek yoluyla, kendi rekabet kapasitelerini arttırarak küresel ekonominin düğümleri haline geldiler. Kentsel markalaşma, marka yönetimi ve yeni bir imaj oluşturmayı kapsayan çeşitli stratejileri izleyerek rekabet koşullarında başarılı olmak için çaba sarf ettiler. Türkiye'de 2023 Turizm Vizyonu, marka kent adayı olarak 19 kent belirledi, böylece bu şehirlerle ilgili planlar, projeler ve stratejiler gündeme gelmiş oldu. Kent markalaşması Türkiye'de çok küçük ölçekli şehirlerden anakent şehirlere kadar yaygın bir söylem haline geldi ve neredeyse her belediye başkanı propaganda malzemesi olarak kullandığı“marka şehir”beyanlarında bulundu. Bu tez, kent markalaşma çabalarını ve sonuçlarını Eskişehir üzerine bir örnek olay incelemesi yoluyla araştırmaya çalışmaktadır. Türkiye'de şehir markası/imajı yaratma konusunda başarılı bir örnek olduğu için Eskişehir, örnek olay incelemesi için seçilmiştir. Bu tezde sunulan çalışma,“Eskişehir, nasıl oldu da yeni bir kent imajı/markası yaratılabildi?”sorusuna yoğunlaşarak, markalaşma için çaba gösteren kentlere yönelik mevcut yazın ve politikalar ile uygulamalara katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Tezin bulguları dört konu üzerinde durmaktadır: Birincisi, Eskişehir,“küresel bir kent olma”söylemlerinden daha gerçek ve özgün bir şekilde,“hayat-şehir-yaşamak”temalarına ve projelerine vurgu yaparak“yaşanabilir kent”üzerine kent markalaşma stratejisini inşa etmiştir. İkincisi, Eskişehir örneğindeki kent markalaşmasında bir“güçlü ve başarılı yönetim ve lider imajı”önemli yer tutmaktadır. Üçüncü olarak, bulgular sadece uluslararası ve ulusal projelerle değil, yerel planlar, projeler ve faaliyet biçimleri ile de bir marka oluşturmanın mümkün olduğunu göstermektedir. Son olarak, genel anlayışa aykırı olarak, bir kent markalama politikası, küresel düzeyde olmayıp, ulusal düzeyde olsa da başarılı olabilir. Bulgular ile ilgili olarak, tez, markalaşma politikalarına ve stratejilerine katkıda bulunabilecek iki konunun altını çizmektedir: Birincisi, rekabetçi ve marka şehir stratejileri tasarlanırken“kentsel yaşam kalitesi, yaşam kalitesi, yaşanabilirlik, insani gelişme”nin dikkate alınması ihtiyacı, ikincisi de başarılı bir kent markalaşma politikası ve uygulamasında güçlü bir liderlik altında işbirlikçi çalışmaya dayalı bir yönetimi tanımlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the last three decades cities have become the nodes of the global economy by enhancing their own competitive capacities; through improving their capabilities with respect to human capital, innovation, and creativity. They have struggled to become successful in competitive conditions as they have been following several strategies including urban branding, brand management and creating a new image. In Turkey, 2023 Tourism Vision identified 19 cities as candidates of cities with brands; therefore it introduced plans, projects and strategies related to these cities. City branding has become a popular discourse in Turkey, from very small sized towns to metropolitan cities, and almost every mayor has made a“brand city”declaration as they have used it as a propaganda item. This thesis attempts to investigate the process of the city branding efforts and its outcomes through a case study research on Eskişehir. Eskişehir is chosen as the case study area since it is a successful example of creating city brand/image in Turkey. The study introduced in this thesis concentrates on the question“How was Eskişehir able to create a new city image/brand?”which aims to contribute to the existing literature and the policies and practice of the cities striving for city branding. The findings of the thesis emphasize four issues: First, Eskişehir has built its city branding strategy upon“livable city”through emphasizing“life-city-living”themes and projects, which is more truthful and genuine than the discourses on“being a global city”. Second, a“strong and successful management and leader image”is important in city branding of the Eskişehir case. Third, the findings indicate that it is possible to build a brand not only through international and national projects but also by local plans, projects and activity patterns. Last, contrary to the general understanding, a city branding policy can be successful even if it is focused on the national but not the global level. With respect to findings, the thesis underlines two issues, which may contribute to city branding policies and strategies: the first, the need for consideration of“urban life quality, quality of life, livability, human development”while designing competitive and city branding strategies; and the second defining a management based on collaborative work under a strong leadership in a successful city branding policy and practice.