HELYUM BENZERİ Es, Fm, Md, No VE Lr İÇİN SEVİYE ENERJİLERİNİN VE GEÇİŞ PARAMETRELERİNİN HESAPLANMASI
ATOMIC STRUCTURE AND TRANSITION PARAMETERS CALCULATIONS OF HELIUM LIKE Es, Fm, Md, No, AND Lr
  1. Tez No: 517091
  2. Yazar: EDA BALKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDEM ÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, Es97+, Fm98+, Md99+, No100+ ve Lr101+ iyonlarının enerjileri seviyeleri ve bu seviyeler arasındaki elektrik dipol (E1), elektrik kuadrupol (E2), manyetik dipol (M1), manyetik kuadrupol (M2) geçiş parametreleri (dalga boyları, ağırlıklı salınıcı şiddetleri ve geçiş olasılıkları) hesaplanmıştır. Hesaplamalar için Breit-Pauli düzeltmelerini de içeren çok konfigürasyonlu Hartree-Fock (Multiconfiguration Hartee-Fock, MCHF) yaklaşıklığını kullanan Multiconfiguration Hartree-Fock Atomic Structure Package (Çok konfigürasyonlu Hartree-Fock atomik yapı paketi) kullanılmıştır. Bu çalışma çerçevesinde incelenen helyum benzeri aktinit atomlarıyla ilgili ulaşılabilir kaynaklardaki çalışmalar ilk bölümde özetlenmiştir. Yapılan kaynak taramasında bu iyonlarla ilgili yalnızca iki teorik çalışmaya ulaşılabilmiştir, deneysel çalışma mevcut değildir. Diğer bölümlerde ise sırasıyla hesaplamada kullanılan MCHF yöntemi özetlenmiş ve elde edilen sonuçlar diğer çalışma sonuçlarıyla karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Son bölümde verilen seviye enerjilerinin ve geçiş parametrelerinin hemen hemen hepsi ilk defa sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this work, energy levels and transition parameters (wavelengths, weighted oscillator and strengths transition probabilities) for electric dipole (E1), electric quadrupole (E2), magnetic dipole (M1) and magnetic quadrupole transitions (M2) for have been calculated for Es97+, Fm98+, Md99+, No100+ and Lr101+. The calculations have been performed by using multiconfiguration Hartee-Fock, MCHF, approximation within the Breit-Pauli framework. It is summarized works which has been performed before about heliumlike actinides mentioned in this work in available literature, in first chapter. There is just two theoretical works and no experimental work about helium like Es, Fm, No and Lr. In the second chapter the MCHF method is briefly given. Almost all of it is new are given data for energy levels and transition parameters in the third chapter.