Emprenyeli kağıt ile kaplanmış yonga levhaların antibakteriyel ve teknolojik karakteristikleri
Antibacterial and technological characteristics of particleboards with melamin impregnated paper
  1. Tez No: 545933
  2. Yazar: ÖZCAN CABBAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KALAYCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu yüksek lisans tezinde;“Emprenyeli Kâğıt İle Kaplanmış Yongalevhaların Antibakteriyel Karekteristiği”araştırılmıştır. Bu amaçla; farklı desenlerdeki dekor kâğıtları üre-melamin formaldehit reçinesi ile emprenye edilmiş ve değişik desen sacları kullanılarak yongalevhaların yüzeylerine preslenmiştir. Presten çıkan levhalar iklimlendirme yapıldıktan sonra fiziksel ve mekanik özellikler, yüzey ve antibakteri deneyleri için örnekler hazırlanmıştır. Antibakteri testleri Escherichia Coli bakterisi ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bu levhaların fiziksel, mekanik ve yüzey özellikleri ile buna bağlı olarak levhaların kullanım yerleri için performansları belirlenmiştir. Bu amaçla; Kastamonu Entegre A.Ş.'nin Samsun yongalevha fabrikasında üretilen yongalevhalar, Kastamonu MDF fabrikasında emrenye hattında üretilen dekor kâğıtları kullanılarak Samsun fabrikasındaki melamin preslerde üretilmiştir. Yapılan deneylerde levhaların standartlara uygun özellikler gösterdiği ve E. Coli bakterisi uygulamasında yaşama bulgularına rastlanmadığı ve ürünün antibakteriyel özellik gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, antıbacterıal characterıstıc of partıcleboards wıth melamine ımpregnated paper was investigated. For this purpose; different patterns and decorations were filled with urea-melamine formaldehyde resin and pressed on the surfaces of the particleboards using different pattern plates. After that, the boards are prepared for physical, mechanical, surface tests and antibacterial tests after conditioning. Antibacterial tests were performed with E. coli bacteria. In addition, the physical, mechanical and surface properties of these boards and the performance of the boards for their use were determined. The boards to be produced for this purpose; particleboards (produced in Kastamonu Integrated A.C Samsun factory) and decor papers (produced in impregnated line in Kastamonu Integrated AC Kastamonu factory) were produced in melamine presses in the Samsun factory). According to the results, it was determined that E. coli bacteria did not have life findings and the product had antibacterial properties. In addition, physical, mechanical and surface properties in accordance with the standard results have been obtained.