Sürrealizm bağlamında moda marka sanat ilişkisi
The relationship between fashion, brand and art in the context of surrealism
  1. Tez No: 517094
  2. Yazar: GONCA GÜL ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK ÖZKENDİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Sosyal, politik ve kültürel anlamda çok geniş etkilere sahip olan sürrealizm felsefesi, moda tasarımında ve moda endüstrisi üzerinde de etkili olmuştur. Sürreal ideolojinin modayla olan etkileşimi, sanatsal boyutta algıda farklılık yaratırken, ilerleyen süreçlerde ticari tasarım stillerinin oluşmasının önde gelen yapı taşlarından biri olmuştur. Sürrealist sanatçılar ile moda tasarımcıları arasındaki işbirlikleriyle başlayan bu etkileşim, günümüz çağdaş modacılarının modaya olan bakış açısını da değiştirmiştir. Bağımsız ve yaratıcı bir düşünce şekli olan sürrealizm, moda alanında yeni ifade şekillerinin yolunu açmıştır. Daha özgür ve daha yaratıcı tasarımların ortaya çıkışıyla birlikte modanın yorumlanışı ve algılanışı da değişmiştir. Sanatsal kimliği yeniden şekillenen tasarımcı, özgürleşmiş, bununla birlikte markalaşma süreci ivme kazanmıştır. Sürreal düşünce sistemi, etkin bir markalaşma stratejisi yaratma sürecinde önemli bir konum elde etmiştir. Sürrealist düşünce yöntemleri, zihinde ayırıcı algılamalar oluşturmasıyla, bireysel ve kurumsal markaları günümüz ticaret ortamında daha tercih edilir kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Surrealist philosophy, that has social, political and cultural effects, pioneered new beginnings in the fashion industry. The interaction between surreal ideology and fashion cretaed diversity in perception in artistic dimension. The beginning of this interaction relied on the cooperation between the surreal artists and fashion designers. This caused to change the standpoint of today's contemporary fashion designers too. Surrealism is an independent and creative kind of thinking and it brought about new forms of expressions in fashion. The interpretation and the perception of fashion was changed together with occurance of more independent and creative designs. Designer, whose artistic's identity was formed again, became free and his / her branding process accelareted. The way of surreal thinking took an important position to create an effective branding strategy. This thinking way makes the corporational and individual brands preferable by generating distinctive perceptions in personal mind in present-day business.