Farklı uygulamaların gelin duvağı (Bougainvillea glabra) çeliklerinin köklenmesi üzerine etkileri
Effects of different applications on rooting of Bougainvillea glabra steels
- Tez No: 517095
- Danışmanlar: PROF. OSMAN KARAGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Son yıllarda gelin duvağı türlerinin saksılı süs bitkisi olarak yetiştirilmelerinin yaygınlaşması, çoğaltma tekniklerinin geliştirilmesi ve yıl boyu çoğaltılabilirliklerini önemli hale getirmiştir.Gelin duvağının farklı köklendirme ortamlarında çelik ile çoğaltılması ve farklı dozlarda hormon uygulamalarının çelik köklenmesi üzerindeki etkileri ile ilgili çalışmalar olmasına karşın, mikroorganizma içeren bakteriyel gübrelerin etkileri ile ilgili çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışma, Bougainvillea glabra'ya ait yarı odunsu çeliklerin köklenme durumu belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada çeliklerin köklendirilmesinde, kontrol dışında indol 3 bütirik asidin (IBA) ve bakteriyel gübrenin farklı dozları denenmiştir. Köklendirme ortamı olarak ise perlit kullanılmıştır. Köklenme oranı ile kök kalitesi (kök sayısı, en uzun ve ortalama kök uzunluğu ve kök kalınlığı) üzerine uygulamaların etkileri araştırılmıştır. Araştırma bulgularına göre; çeliklerde köklenme oranı bakteriyel gübre uygulamalarında diğer tüm uygulamalardan daha yüksek kaydedilmiştir. IBA kullanımında primer kök sayısının daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Kök uzunluğu ve kalınlığı bakımından ise bakteri kullanımının daha iyi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the propagation of bougainvillea species as potted ornamental plants has become important, the development of breeding techniques and year-round reproducibility. Although there are studies on the growth of the bougainvillea by steel in different rooting media and the effects of hormone applications on the rooting of the steel at different doses, no studies have been conducted on the effects of bacterial fertilizers containing microorganisms. This study was carried out to determine the rooting percentage of the semi-woody steels of Bougainvillea glabra. Rooting performances of cuttings were investigated with different doses of indole-3 butyric acid (IBA) and microbial fertilizer along with control treatment in this study. Perlite were used as rooting media.The effects of treatments on rooting ratio and root quality (root number, root diameter and root length) were investigated. According to research findings; The rooting rate in the steels was higher in bacterial fertilizer applications than in all other applications. It has been observed that the number of primary roots is higher in IBA use. Bacterial use was observed to be better in terms of root length and thickness.