Okul sosyal hizmeti bağlamında ortaokul öğrencilerinin refah düzeylerinin devamsızlık durumlarına etkisinin incelenmesi
Examining the effects of secondary school students' levels of walfare on their absenteeism in terms of school social work
- Tez No: 517217
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN BAYRAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada öğrencilerin en büyük sorunlarından bir tanesi olan devamsızlık problemi üzerinde araştırma yapılmış ve okul sosyal hizmet uygulamalarının özel ve devlet okullarındaki öğrencilerin devamsızlık düzeylerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Özel ve devlet okulunda okuyan öğrencilerin çalışmada bilgi kaynağını oluşturmaları çalışmayı önemli kılmaktadır. Bu çalışma ayrıca ileride bu alanda çalışacak kişilere de kaynak oluşturması açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmada genel tarama modeli esas alınmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda farklı sosyo kültürel yapılara ve farklı ekonomik düzeydeki okullara yönelik amaçlı örneklem seçilmiştir. Yapılan araştırmanın evreni Mardin'in Midyat ilçesinde Vali Kemal Nehrozoğlu (Devlet Okulu); Medeniyet Koleji (Özel Okul) ile İstanbul'un Esenyurt ilçesinde Vizyon Koleji (Özel Okul) ve Emine Seviye Divrik Ortaokulu (Devlet Okulu)'nda olmak üzere toplamda 4 okulda eğitim hayatına devam eden 6-7-8. sınıf öğrencinden oluşmaktadır. Vali Kemal Nehrozoğlu, 91; Medeniyet Koleji, 32; Vizyon Koleji, 70; Emine Seviye Divrik Ortaokulu'nda toplam 294 öğrenciden veriler toplanmıştır. Araştırmaya katılanların %61.2'sinin genellikle hastalık sebebiyle devamsızlık yaptığı, %26.7'sinin keyfi nedenlerden dolayı devamsızlık yaptığı, %12.1'inin de küçük hastalıklar (grip, soğuk algınlığı vb.)'dan ötürü devamsızlık yaptığı tespit edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin %72.3'ünün servisle okula ulaşım sağladığı, %14.4'ünün özel araçla okula ulaşım sağladığı, %12.9'unun da okula yürüyerek ulaşım sağladığı belirlenmiştir. Çalışmaya katılanların da %79.54'ü okulu eğitim yuvası olarak görmekte, %19.21'i zoraki bir iş olarak görmekte, %0.84'ü Sosyalleşmenin yeri olarak görmekte ve %0.42'si de eğlence merkezi olarak görmektedir. Aylık hane geliri ile okula devamsızlık yapma sebebi arasında yapılan ki-kare analizi sonucuna göre, iki grup arasında istatistiksel anlamlı bir ilişkiye rastlanmıştır. Bu ilişkinin aylık gelir düştükçe okula yürüyerek ulaşım sağlayanların sayısının artmasından ve aylık gelir arttıkça okula servis ve özel araçla ulaşım sağlayanların sayısının artmasından kaynaklandığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, one of the biggest problems of students is absenteeism and to investigate the effect of school social work practices on the level of absenteeism of private and public school students. The fact that students studying in private and public schools is a source of information in the study makes it important to study. In addition, this area is also important in terms of creating resources for those who will work. This study is based on the general scanning model. Scanning models are research approaches that aim to describe past or present as existing conditions exist. The universe of your research in the direction of the study's purpose is Mardin's Midyat (Governor Kemal Nehrozoğlu = State School, Civilization College = Private School) and Istanbul's Esenyurt District (Vision College = Private School; Emine Level Middle School = State School) . class students. Governor Kemal Nehrozoğlu, 91; Civilization College, 32; Vision College, 70; Emine Level Middle School, 294 students collected data. 61.2% of those surveyed were generally absent due to illness, 26.7% were absent due to arbitrary reasons, 12.1% he was absent due to reasons. It was also determined that 72.3% of the students provided transportation to the school, 14.4% provided private transportation to the school, and 12.9% provided transportation to the school by walking. 79.54% of the respondents regard it as school education, 19.21% as a forced work, 0.84% as a place for socialization and 0.42% as entertainment center. Chi-square analysis between the monthly household income and the reason for the absenteeism, according to the results, a meaningful relationship was found between the two groups. It is seen that this relationship is due to the increase in the number of transporters walking on the arrows as the monthly income decreases, and as the monthly income increases, the number of people who provide transportation to the school by the service and private vehicles increases.