Obezite tanılı kadın hastalarda bağlanma stilleri, aile işlevselliği ile dürtüsellik ilişkisinin incelenmesi
Attachment styles, family functionality and impulsivity in female patients with obesity
  1. Tez No: 517234
  2. Yazar: LARA SEVCAN GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERA ÇETİNGÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, obezite hastalarının bağlanma stilleri ile aile işlevselliği ve dürtüsellik düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymak; hastaların depresyon ve anksiyete ölçümleri de yapılarak hastalığın gelişimine neden olan etiyolojik mekanizmayı anlamaya çalışmak amaçlanmıştır. Bu ilişki sadece obezite tanısı almış hastalarla ile sınırlı olarak tartışılmayacak sağlıklı bir örneklem grubunda da seçilen ölçme araçlarıyla ölçülerek aradaki fark ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmada kullanılan veri toplama araçları: Sosyodemorafik Veri Formu, Erişkin Bağlanma Biçimleri Ölçeği, Aile Değerlendirme Ölçeği, Barrat Dürtüsellik ( İmpulsity ) Ölçeği, Beck-Depresyon, Beck-Anksiyete Ölçekleridir. Sonuçları analiz etmek amacıyla SPSS 24.0 istatistik programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı tablolar, parametrik ve non-parametric testler ile korelasyon yöntemleri kullanılmıştır. Yapılan çalışmada Dahiliye Polikliniğine başvurarak obezite tanısı alan hastalar örneklem grubunu oluşturmaktadır. Örneklemde yer alacak hastaların obezite tanısı almış olmaları, mental retardasyon ve psikotik bozukluk gibi ek tanılarının olmaması gözetitilmiştir. 109 hasta ve 103 sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubu üzerinden obezitede bağlanma biçimlerinin aile işlevselliği ve dürtüsellik ilişkisinin karşılaştırılmış ve obezite tanısı alan bireylerin depresyon ve anksiyete değerlerinin sağlıklı kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Aile değerlendirme ölçeği sonuçları ışığında obez grubun olumsuz aile işlevi değerlerinin sağlıklı gruba oranla yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to demonstrate the relationship between attachment styles of obesity patients and family functioning and impulsivity levels; depression and anxiety measurements of the patients are also performed to try to understand the etiologic mechanism causing the development of the disease. This relationship is measured by selected measurement tools in a healthy sample group which will not be discussed only with patients who have obesity diagnosis and the difference is tried to be revealed. Data collection tools used in the study are: Sociodemoraphic Data Form, Adult Attachment Scale, Family Assessment Scale, Barrat Impulsivity Scale, Beck Depression Scale, Beck-Anxiety Scale. The SPSS 24.0 statistical program is used to analyze the results. Descriptive tables, parametric and non-parametric tests and correlation methods were used. In the study performed, patients who have obesity by applying to the Internal Medicine Polyclinic will form a sample group. Patients in the sample should have been diagnosed with obesitiy but no additional diagnoses such as mental retardation and psychotic disorder. It is revealed that obesity attachment patterns of 109 and 103 healthy controls were compared with family functioning and impulsivity relationship and depression and anxiety values of individuals who were diagnosed with obesity were higher than healthy control group. In the light of the results of the family assessment scale, it was concluded that the negative family function values of the obese group were higher than healty group.