Anonim şirketlerde eşit işlem ilkesi
Equal treatment principle on joint stock companies
- Tez No: 517235
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YUSUF AKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Eşit işlem ilkesi, 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu (TTK) döneminde yazılı olmayan bir hukuk kuralı olarak, doktrinde ve yargı kararlarında yer almaktaydı. Bununla birlikte bahse konu ilke 6102 sayılı TTK ile genel mahiyette ve doğrudan kanundan kaynaklı bir kural olarak düzenlenmiştir. Eşit işlem ilkesine göre, eşit şartlar altında bulunan pay sahipleri eşit işleme tabi tutulacaklardır (TTK m. 357). Bununla birlikte eşit işlem ilkesinin uygulanması ile amaçlanan; pay sahipleri arasındaki her türlü eşitsizliğin değil, ancak objektif kriterlere uygun olmayan eşitsizliklerin önlenmesidir. Bu çalışma kapsamında öncelikle eşit işlem ilkesi açıklanacak, sonrasında ilkenin uygulama alanları detaylandırılacak ve son bölümde ilkeye aykırılığın hukuki sonuçları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Equal Treatment Principle was a part of doctrine and judicial decisions as an unwritten rule in Turkish Commercial Code (TCC) No. 6762. Nonetheless the relevant principle is regulated as a general rule and directly originating from law in the TCC No. 6102. According to equal treatment principle, shareholders under equal conditions should be treated equally (TCC Art. 357). In addition to this, the aim with the application of equal treatment principle is not to prevent all kinds of inequality between shareholders. Indeed the aim of the principle is to prevent inequalities that are not in accordance with the objective criteria. Within the scope of this study, first of all, equal treatment principle on joint stock company law is explained, then the application of the principle is detailed and finally consequences of breaking of the principle are studied.