Zaman çarteri sözleşmesinde tarafların hakları ve borçları
Rights and obligations of the parties under time charter contract
  1. Tez No: 517269
  2. Yazar: GÜLÜMSER BALKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET:Çalışmamızın konusunu, zaman çarteri sözleşmesinde tarafların hakları ve borçları oluşturmaktadır. Çalışmamızda, tarafların zaman çarteri sözleşmesinden doğan hakları ve borçlarının belirlenmesi için özellikle uluslararası denizcilik örgütleri tarafından düzenlenmiş olan standart zaman çarteri sözleşmelerinde yer alan klozlar incelenmiştir. Bunun yanı sıra, ilgili sözleşme Türk Hukuku ve İngiliz Hukuku bakımından da değerlendirilmiştir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde zaman çarteri sözleşmesinin tanımı, unsurları, tarafları, özellikleri, hukuki niteliği, kuruluşu ve şekli üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise tarafların borçları incelenmiştir. Bu bölümde gerek donatanın gerekse çartererin borçları üç başlığa ayrılarak değerlendirilmiştir. Söz konusu bölümde donatanın borçları, geminin tahsisi, geminin denize, yola ve yüke elverişli halde bulundurulması ve diğer borçlar olmak üzere incelenmiştir. Çartererin borçları ise navlun ödeme, geminin ticari yönetimi kapsamında doğan masrafları ödeme ve sözleşmenin sonunda geminin iadesi olarak üç ayrı başlık altında ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise tarafların hakları incelemeye konu edilmiştir. Bu kapsamda öncelikle, çartererin navlun ödeme borcunu ifa etmemesi halinde donatanın sözleşmeyi fesih hakkı, navlun alacağı dahil olmak üzere donatanın sözleşmeden doğan tüm alacaklarının teminat altına alınmasını sağlayan birtakım haklar ve sözleşme süresi içinde geminin ticari yönetimi dolayısıyla donatanın uğramış olduğu zararı çartererden talep hakkı üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümün ikinci kısmında ise çartererin ticari yönetim hakkı ve bu hakkın sınırları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our study comprises of the rights and obligations of the parties under time charter contract. In our study, the clauses in the standard time charter contract specifically issued by international maritime organisations have been examined in order to define the parties' rights and obligations born under time charter contract. In addition to the foregoing examination, the contract in subject has been evaluated in terms of its compatibility both to the Turkish and English Laws. ABSTRACT: Our study is made up of three chapters: In the first chapter; definition, elements, parties, stipulations, legal qualities, formation and type of the time charter contract were focused on. In the second chapter; the obligations of the parties have been examined. In this chapter, both owner and charterer's obligations have been examined under three titles. In the said chapter, the obligations of the owner, allocation of the vessel and providing the vessel seaworthy and the other obligations have also been examined. Obligations of charter are tackled under three separate titles namely payment of the hire, payment of the expenses incurred within the scope of commercial management of vessel and restitution of the vessel is stated in the end of the agreement. In the third chapter; the parties' rights are taken into hand as the subjectmatter to examine. In this context, firstly the right of the owner to abrogate the contract in case the charter's hire debt has not been paid, some rights which secure the collateralisation of all other rights including hire claim of the owner arising in connection with the contract and right to claim the loss of the owner due to the commercial management of the vessel during the course of contract from the charter are discussed. In the second part of the third chapter the commercial management right of the charter and the limits of this right are examined.