Giresun camilerinde tezyinat
Decoration in Giresun mosques
  1. Tez No: 517287
  2. Yazar: FARUK NARMANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Tarih araştırmalarında, sanat eserleri önemli bir yer tutar. Hangi döneme ait olursa olsun, eserlerde, dönemin kültürel yapısına ait ipuçları bulmak mümkündür. İslam sanat tarihinde dini yapılar, geniş yer tutmaktadır. Bu yapılar, hem mimarileri hem de süslemeleriyle, birincil kaynak olmaları bakımından önemlidir. Yaptığımız araştırmalarda Giresun'un tarihi yapılarında bulunan süsleme unsurlarının müstakil bir çalışma olarak ele alınmadığı görülmüştür. Giresun ilimizde de çok sayıda tarihi cami mevcuttur. Araştırma, bahse konu camilerin kültürel miras olarak tanınırlığını artırma amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada Giresun camilerinde bulunan süsleme unsurları fotoğrafları çekilmek suretiyle incelenmiştir. Elde edilen veriler katalog sistemiyle ortaya konmuştur. Süslemeler, yapıların mihrap, minber gibi sembolik değeri olan kısımlarında yoğunlaşmıştır. Giresun camilerindeki tezyinat, yapıldıkları dönem özelliklerini yansıtmaktadır. Bu çalışma ile sanat eserlerine karşı olan duyarlılığın artırılmasına katkıda bulunulduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In historical researches, artifical objects have important place. In every historical periods, it's possible to find clues belonging period's culturel structure in work of arts. Religious constructions have a wide scale at Islamic art history. These constructions both their buildings and decorations are important because of being frontal source. In our researches, we saw that decoration in Giresun's historical constructions haven't studied in independant work yet. The research was conducted in order to increase the recognition of the mentioned mosques as cultural heritage. In this study, the decoration in Giresun Historical Mosques had been studied by photographing them. The obtained data are revealed by the catalog system. The ornaments are concentrated in the symbolic parts of the constructions such as the altar and minbar. The ornamentation in Giresun Historical Mosques reflects their own period features. It is thought that this study contributed to increasing the sensitivity towards art works.