Sürekli gözlem yapan referans istasyonları ile gerçek zamanlı kinematik konum belirlemenin yapılaşmış ve ormanlık alanlardaki uygulamalarının doğruluk analizi
Accuracy analysis of real-time kinematic positioning applications with continuously operating reference station in the urban and forested areas
- Tez No: 517300
- Danışmanlar: PROF. DR. ATINÇ PIRTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde konum hizmeti denilince akla gelen ve uzaydan aktarılan sinyalleri kullanarak işlenmesinde ve analiz edilmesinde yardımcı olan GPS+GLONASS+GALILEO ve diğer uydu sistemleri sayesinde konumlandırma işlemi gerçekleştirilmektedir. Uzaydaki uydu tabanlı sistemlerin artması ile daha hassas ve doğruluğu yüksek konumlandırma yapılabilmektedir. Ayrıca sürekli gözlem yapan referans istasyonları (CORS-RTK) ile birlikte de konum belirleme işlemleri ekonomik, hızlı, anlık ve cm mertebesinde gerçekleşmekte ve sivil, bilimsel ve askeri gibi çeşitli kullanım alanlarında önemli rol oynamaktadır. Bu tezde, uydu görüşlerinin olmadığı veya az olduğu, multipath etkisinin yoğun olduğu hem yapılaşmış hem de ormanlık alanda sürekli gözlem yapan referans istasyonların kullanılarak gerçekleştirilen gerçek zamanlı kinematik konum belirleme uygulamalarının doğrulukları analiz edilmiştir. Bu kapsamda ormanlık alanda iki nokta, yapılaşmış alanda iki nokta ve diğer 2 nokta da hem ağaçlık alandan hem de yapılaşmış alandan biraz uzaktaki bölgelerde olmak üzere toplam 6 nokta belirlenmiştir. Bu toplam altı nokta için 02.11.2017, 03.11.2017, 04.11.2017 ve 05.11.2017 tarihlerinde CORS-VRS ve CORS-FKP teknikleri ile ölçümler yapılmıştır. 4.11.2017 tarihinde ormanlık ve yapılaşmış alandaki noktalarda 2'er saat, diğer noktalarda 1'er saatlik statik ölçümler gerçekleştirilmiştir. Total station ile de yatay-düşey açı, yatay mesafe, alet yüksekliği ve işaret yükseklikleri ölçülmüştür. Daha sonra yapılan bu ölçümlerden elde edilen koordinat farkları, mesafe farkları, uydu sayıları ve RMS değerlerine göre analiz edilmiş ve değerlendirme yapılmıştır. Yapılan bu değerlendirmede, tamsayı belirsizliğinin çözülmüş olmasına dikkat edilmiştir. GPS+GLONASS uydularının ve GNSS Alıcısının Z-Blade sinyal işleme teknolojisinin etkisiyle yatay koordinatlardaki farkları 1 mm-4.5 cm aralığında, yükseklik değerlerindeki farkları ise 5 cm-30 cm aralığında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The positioning process is determined by GPS+GLONASS+GALILEO and other satellite systems that help in processing and analyzing by using transmitted signals from space and which comes to mind as the positioning system at the present time. More precise and higly accuracy positioning can be achieved with the increase of satellite based systems in the space. Moreover, the positioning operations are taken place economic, fast, real time and cm-level accuracy with continuously operating reference stations and is played an important role in various fields of usage such as civil, scientific and military. In this thesis, accuracy of real time kinematic positioning applications using reference stations is analyzed in both urban and forested areas which are satellite views are not or less, multipath effect is intence. Six points has assigned in the study area. These points have been determined two points in the built-up areas, other two points in the forestland and others two points are that little far in the built-up areas and forestland. These six points were measured on November 2th 2017, on November 3th 2017, on November 4th 2017 and on November 5th 2017 with CORS-VRS and CORS-FKP techniques. Static measurements were made 2 hours for points in the forestland and built-up area and 1 hour for other points. Horizontal, vertical angle, horizontal distance, tool height and mark height were measured with total station. Later, in these measurements coordinate differences, distance differences, satellite numbers and RMS values have analyzed and evaluated. It has been noted that the integer ambiguity has been resolved in this evaluation. The obtained horizontal differences between CORS-VRS and Static survey are 1 mm-4.5 cm and the height differences obtained 5-30 cm. And this differences determined that an error can be made with effects of GPS+GLONASS satellites and GNSS receicer's Z-Blade signal processing technology.