Davut Paşa döneminde Kerkük ile ilgili bazı Osmanlı arşiv belgelerinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (1817-1831)
Transcription and evaluation of some Ottoman archive documents related to Kirkuk during the period of Davut Pasha (1817-1831)
  1. Tez No: 517371
  2. Yazar: AVNİ LÜTFİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÇELİKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Son yıllarda Irak'ın kuzeyinde oluşan özerk Kürdistan yönetimi ile merkezi Irak hükümetleri arasında Kerkük bölgesinin aidiyeti, çekişme konusu olmuştur. Jeopolitikanın yoğunlaştığı belli bir coğrafya üzerinde gelişen siyasi tutum ve eğilimler, toprak sahası, kültürel – sosyal özellikler Kerkük ile ilgili belgelerde izlenmeye çalışıldı. Kerkük bölgesinin kendine özgü jeopolitik değerlere ve niteliklere haiz olduğu kanısına varılmıştır. Belgelerin ihtivası daha geniş kapsamlıdır. Kerkük'ün konumu ile ilgili bilgiler bunların içinden süzülerek çıkartılmıştır. Ancak belgelerden daha geniş çapta yararlanmak amacıyla, asıl metnin fotokopisi yanında, transkripsiyonları, yeni Türkçe özetleri ve değerlendirilmeleri yoluna gidildi. Ve böylece, Irak tarihindeki gölgede ve karanlıkta kalan bazı noktalara da ışık tutmada yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years, especially the belonging of Kirkuk area has been a point of contention between the autonomous Kurdistan government established in the north of Iraq and the centralIraqi government. Political attitudes and tendencies that have come along over a certain geographical area where geopolitics is concentrated, land territory, cultural and social issues have been tried to be followed up in these documents related to Kirkuk. It has been deduced that the Kirkuk region has its own geopolitical values and qualities. The contents of the documents are more extensive. Information on the position of Kirkuk has been filtered out of them. However, in order to benefit from a wider range of documents, transcripts, new Turkish abstracts and evaluations were made alongside the original text. And so, the shadow in Iraq's history and some of the remaining points in the dark will help to keep the light alive.