Nonlinear dynamics of a spiral bevel gear pair
Spiral bir konik dişli çiftinin doğrusal olmayan dinamiği
- Tez No: 517399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER CİĞEROĞLU, DOÇ. DR. ZİHNİ BURÇAY SARIBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tezde, yüksek hızlı ve güçlü dişli kutularında kullanılan genel bir spiral konik dişli çiftinin doğrusal olmayan dinamiği çalışılmıştır. Gerçek makina ayarlarına dayanan farklı diş topografyaları oluşturulmuştur. Profil yönünde bombeyi, diş boyunca bombeyi ve yanak kıvrımını elde edebilmek için diş mikro geometrileri oluşturulmuştur. Bu çalışmada, makro ve mikro geometri ve onlarla ilgili gerçek makina ayarları verilmiştir. Dişlerin çalışan ve çalışmayan tarafları için bası izleri, bası gerilmesi, yönlü dönme yarıçapı, yük paylaşımı, yüksüz ve yüklü statik ötelenen aktarım hatası ve kavrama sıkılığı sunulmuştur. Yük analizleri 100 Nm, 200 Nm ve 400 Nm tork yüklerinde yapılmıştır. Diş topografyaları kararlı bası izleri, en düşük bası gerilmeleri, en düşük yüksüz ve yüklü aktarım hataları ve en yüksek kavrama sıkılığı gibi birçok avantaj için karşılaştırılmıştır. Toplanan sonuçlar bir spiral konik dişli çiftinin doğrusal olmayan dinamik analizinde kullanılmıştır. Dinamik model aralık tipi deplasman fonksiyonu formunda diş boşluğu, dişli kavrama sıkılığı, yönlü dönme yarıçapı ve kavrama sönümü gibi kavrama parametrelerin zamanla değişimini içermektedir. Bu kavrama parametreleri dişin çalışan ve çalışmayan tarafları arasındaki fark yüzünden aynı zamanda asimetriktir. Sistem, bağıl dişli kavrama deplasmanını genelleştirilmiş koordinat gibi kullanarak tek derece serbest belirli modele indirgenmiştir. Hareket denklemi, Harmonik Denge Yöntemi kullanarak periyodik kararlı durum tepkisi için çözülmüştür. Farklı diş yanak modifikasyonlarının helikopter güç aktarım sisteminin dinamik tepkisi üzerindeki etkilerini belirlemek için parametrik çalışmalar gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nonlinear dynamics of a generic spiral bevel gear pair used in high speed, high power gearboxes is studied in this thesis. Different tooth ease-off topographies are generated based on real machine settings. Tooth micro geometries are established in order to obtain profile crowning, lengthwise crowning and flank twist topographies. Details of macro and micro geometry and corresponding real machine settings are given in this study. Path of contact, contact stress, directional rotation radius, load share, unloaded and loaded static translational transmission error, and mesh stiffness are presented for drive and coast sides of gear tooth. Loaded analyses are conducted at 100Nm, 200Nm and 400Nm torque loads. These ease-off topographies are compared for many advantages on the stability of path of contact, lowest contact stress, lowest unloaded and loaded transmission errors, and highest mesh stiffness. The accumulated results are used in nonlinear dynamic analysis of a spiral bevel gear pair. Dynamic model includes gear backlash in the form of clearance-type displacement function, time variation of mesh parameters, which are gear mesh stiffness, directional rotation radius and mesh damping. The mesh parameters are also asymmetric due to difference between drive and coast sides of gear tooth. The system is reduced to a single-degree-of-freedom definite model by using the relative gear mesh displacement as the generalized coordinate. The equation of motion is solved for periodic steady-state response by using Harmonic Balance Method. A set of parametric studies are performed to determine the effects of different tooth flank modifications on dynamic response of a helicopter transmission drive system.