Çorum ilinin ayçiçeği ve çeltik tarımı yapan işletmelerin mekanizasyon düzeyinin belirlenmesi
Determination of the level of agricultural mechanization of agricultural enterprices producing sunflower and paddy in Corum province
  1. Tez No: 517464
  2. Yazar: MURAT BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBUBEKİR ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırmanın amacı, Çorum ilinde ayçiçeği ve çeltik tarımı yapan tarımsal işletmelerin mekanizasyon durumunu belirlemektir. Bu amaçla ayçiçeği ve çeltik üretiminin yoğun olarak yapıldığı 4 ilçede, 20 köyden toplam 363 işletmede anket çalışması yapılmıştır. Anket, bölge üreticilerinin arazi varlığını, traktör ve tarım makineleri varlığı ile ayçiçeği ve çeltik üretiminde mekanizasyon aşamalarındaki bilgilerini içermektedir. Çalışmada Çorum ilinin ayçiçeği ve çeltik üreticilerinin mekanizasyon düzeyleri Türkiye ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca ayçiçeği ve çeltik üretiminde toprak işlemeden hasada kadar tüm tarımsal işlemlerdeki mekanizasyon uygulamaları incelenerek değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, ayçiçeği ve çeltik üreticisi işletmelerde ortalama arazi büyüklükleri sırasıyla; 10.35 ha ve 7.7 ha, işlenen alan başına traktör gücü sırasıyla 3.99 kW ve 5.40 kW çıkmıştır. Çalışmada, 1000 hektar alan başına traktör sayısı ayçiçeği ve çeltik üreticisi işletmeleri için 92.77 traktör ve 125.6 traktör; bir traktör başına tarımsal ekipman sayısı ayçiçeği ve çeltik üreticisi işletmeler için sırasıyla 5.2 adet ve 4.9 adet olarak gözlemlenirken, traktör başına düşen işlenen alan ise ayçiçeği ve çeltik üreticisi işletmeler için sırasıyla 10.78 ha ve 7.96 ha olarak bulunmuştur. Bu çalışmanın sonucunda, ayçiçeği ve çeltik üreticisi işletmelerin mekanizasyon düzeyleri Türkiye'nin mekanizasyon düzeyinden daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to determine the mechanization status of the agricultural enterprises of the sunflower and paddy agriculture production in Çorum province. For this purpose, a survey was conducted in 363 enterprises in 20 villages in 4 districts where sunflower and paddy production were concentrated. The survey includes the presence of land of the producers of the region, the presence of tractor and agricultural machinery and knowledge of the sunflower and paddy production mechanization phases. In this study, the mechanization levels for sunflower and paddy productions of Çorum province were compared with Turkey. In addition, all mechanization practices from soil tillage application to harvest were examined for the sunflower and paddy production. As a result of the research, the values related to the level of mechanization of enterprises in the region; average land sizes were 10.35 ha and 7.7 ha; tractor power per cultivated area was as 3.99 kW and 5.40 kW for sunflower and paddy producer enterprises, respectively. In the study, the number of tractors per 1000 ha cultivated area is 92.77 tractors and 125.6 tractors for sunflower and paddy producer enterprises. The number of agricultural machinery per tractor was found as 5.2 number and 4.9 number, while cultivated area per tractor area per tractor was obtained as 10.78 ha and 7.96 ha for sunflower producer enterprises, respectively. In the result of this study, the mechanization levels of the sunflower and paddy producer enterprises were found higher than Turkey's mechanization level.