İş güvenliğinde yönetim bilişim sistemlerinin kullanımı üzerine bir araştırma
A study on usage of management information systems in occupational safety
  1. Tez No: 517502
  2. Yazar: MEHMET TETİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM KEMAL ÖZFIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, iş güvenliğinde yönetim bilişim sistemleri kullanımı üzerine bir araştırma yapılmıştır. İş güvenliğinin paydaşları olarak işveren, işveren vekili, iş güvenliği uzmanı, çalışanlar hatta o iş yerine gelen ziyaretçiler ve devlet sayılabilir. Ama sorumlu olarak işveren ve iş güvenliği uzmanı kabul edildiği için sistemler bu iki paydaş için tasarlanmıştır. Fakat esas etkilenen paydaş olarak çalışanlar ve hatta geçici ziyaretçiler için iş güvenliği dosyalarının her zaman erişilebilir olması gereklidir. Bu araştırma sonucunda özellikle iş güvenliğinden etkilenen tüm paydaşlara yönelik iş güvenliği dosyalarına erişimi ve takibini kolaylaştırıcı bir sistem ihtiyacı olduğu görülmüştür. Bu amaçla iş sağlığı ve güvenliğinde dokümantasyon kontrol ve takibi için bilgisayar ortamında dosya depolamanın ve bu dosyalara erişimi kolaylaştıran bilgi erişim metodları üzerinde durulmuştur. Erişim metodları olarak Near Field Communication (Yakın Alan İletişimi) ve karekod etiketleme kullanılmıştır. Ayrıca dosya belge girişi için de sistemin uygulanmasına ilişkin bir modelleme yapılmıştır. Sonuç olarak bu uygulamanın iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri içinde tüm paydaşlara açık, kolay erişilebilir, şeffaf, anlaşılabilir ve sürdürülebilir bilgi bankaları oluşturabileceği iç denetim, dış denetim süreçlerini kolaylaştırabileceği ve tüm paydaşların fahri bir denetçi haline gelmesi gibi çıktılar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a study on usage of management information system in occupational safety was made. As partners of occupational safety, employer, employer's representative, occupational safety specialist, employees and even the workplace visitors can be counted. But because employer and occupational safety specialist have been accepted as responsible, systems are designed for these two partners. But it is essential occupational safety files must be always accessible to employees those who are key affected partner and even to make temporary visitors. As a result of this research, it has been observed that there is a need for a system to facilitate access and follow-up of occupational safety files, especially for all partners affected by occupational safety. For this purpose, we have focused on information access methods for storing and accessing files in computer environment for controlling and tracking documentation in occupational health and safety. Near Field Communication and data matrix labeling are used as access methods. A modelling for the implementation of the system for file document entry was made. As a result, outputs such as this aplication may create open, easily accessible, transparent, understandable and sustainable knowledge banks for all partners in occupational health and safety services, facilitate internal and external audit processes and all partners akehbecome an honorary auditor have been obtained. As a result, outputs such as this aplication may create open, easily accessible, transparent, understandable and sustainable knowledge banks for all partners in occupational health and safety services, facilitate internal and external audit processes and all partners akehbecome an honorary auditor have been obtained.