Değişken kesitli sürekli köprülerde serbest doğal frekans tahmini
The estimation of free natural frequency of continuous bridges with variable cross-section
- Tez No: 517503
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE DORAN, PROF. DR. CAN BALKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma temel olarak değişken kesitli kompozit çelik I tipi kirişlere sahip farklı geometriye sahip sürekli köprülerin doğal frekansları sayısal olarak araştırılmıştır. Bu bağlamda, CSIBridge programı yardımıyla 3 boyutlu sonlu elemanlar yöntemi ile değişken kesitli köprülerin dinamik davranışı belirlenmiştir. Köprü taşıyıcı sistem elemanları AASHTO LRFD Standartlarına (2014) göre tasarlanmıştır. Hesap açıklığı, değişken kesit derinliğinin açıklık ortasındaki kiriş derinliğine oranı (r), değişken kesidin uzunluğunun açıklık uzunluğuna oranı (α), açıklık düzenlemeleri ve çelik ana kiriş düzenlemesi gibi parametrelerin doğal köprü frekansı üzerine etkisi, sayısal olarak yüz elli üç köprü modeli ile değerlendirilmiştir.“r”ve“α”oranları sırasıyla 0.5-2.0 ve 0.1-0.5 aralığında seçilmiştir. Değişken kesitli sürekli köprülerin doğal frekansları için analiz sonuçları verilmiş ve yorumlanmıştır. Son olarak, değişken kesitli kompozit çelik I-kirişli sürekli köprülerin ilk doğal frekansını tahmin etmek için doğrusal olmayan regresyon analizi yapılmıştır. Regresyon analizine dayanarak pratik bir denklem de önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study numerically investigates the natural frequencies of composite steel I-girder continuous-span bridges with straight haunched sections. In this context, three dimensional finite element analysis is performed to model dynamic behaviour of bridges by using CSIBridge package. Structural elements of bridge load-bearing system have been designed according to AASHTO LRFD Standards (2014). Effect of various parameters such as span length, the depth ratios between haunched cross-section to mid-span cross-section (r), the length ratio between haunched section to span (α), span configuration and steel girder arrangement on natural frequencies have been investigated numerically with one hundred fifty three bridge models.“r”and“α”values are set to be 0.5 - 2.0 and 0.1 - 0.5. The analysis results have been given and discussed for the natural frequency of continuous-span composite steel bridges with straight haunched section. Finally, non-linear regression analysis has been conducted to predict the first natural flexural frequency of composite steel I-girder continuous-span bridges with straight haunched sections. Based on regression analysis, a practical equation is also proposed.