Üniversite hastanelerinde bilişim teknolojilerinin stratejik kullanımına ilişkin karşılaştırmalı bir araştırma
In university hospitals a comparative research on strategic use of information technology
  1. Tez No: 279093
  2. Yazar: CANAN GAMZE BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR AKGEMCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Araştırmanın amacı, sağlık kurumlarının kullandıkları bilişim teknolojilerinin stratejik kararlar üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmada cevabı aranan temel soru; ?700 yatak üstü üniversite hastanelerinde bilişim teknolojilerinin stratejik kararlar üzerinde etkisinin olup olmadığı?? sorusudur. Araştırma, 700 ve üzeri yatak sayısına sahip 26 adet üniversite hastanesinde çalışan başhekim, başhekim yardımcısı, hastane müdür ve hastane müdür yardımcısı olmak üzere toplam 52 kişi üzerinde yapılmıştır. Bilişim teknolojisinin stratejik kararlar üzerindeki etkisi; tanı/tedavi yöntemlerinden başarılı sonuç elde etmek, hastane içerisinde iletişimi kolaylaştırmak, hastanede iş güvenliğinin artırılmasını sağlamak, kuruluş içerisinde etkin bir bilgi akışını sağlamak, hizmet etkinliğini artırmak, bölümler/servisler arası bilgi akışını sağlamak, hasta memnuniyetini sağlamak, hastalarla hızlı bilgi alışverişini sağlamak, bilgiyi paylaşmak, teknolojik yenilikleri takip etmek, başarılı bir yönetim sergilemek, diğer sağlık kuruluşları ile bilgi alışverişi yapmak ve diğer hastanelerle rekabet edebilme kavramları üzerinden ölçülmeye çalışılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre; ofis otomasyon sistemi, web tasarımı, elektronik toplantı sistemi, karar destek sistemi ile stratejik kararlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Muhasebe finansman bilişim sistemi ile müşteri memnuniyetinin artırılması, hizmet planlanması ve SGK kesinti oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yönetici destek sistemi ile personelin çalışma koşullarını iyileştirme ve rekabet gücünü artırma arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Otomasyon programı ile personel sayısı ve hastane cirosu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. İnsan kaynakları ve yönetim bilişim sistemi ile yönetim sendika ilişkilerini iyileştirme arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur.Araştırma, sağlık sektöründe bilişim teknolojilerinden en fazla otomasyon programı, ofis otomasyon sistemi ve web tasarımının kullanıldığını göstermektedir. Ancak internet kullanımı, intranet ve ekstranet kullanımı, fonksiyonel bilişim sistemleri, yönetim bilişim sistemleri, uzman sistemler, karar destek sistemleri ve elektronik veri değişim sistemleri gibi bilişim sistemlerinin otomasyon programı, ofis otomasyon sistemi ve web tasarım sistemine oranla daha kısıtlı kullanıldığı görülmektedir. Bilişim teknolojileriyle ilgili sağlık kuruluşları yöneticilerinin yeterli düzeyde bilgilendirilmesi ve yazılımlar geliştirilirken kullanıcıların düşüncelerinin alınması bilişim teknolojileri kullanım oranını artıracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of the research is to specify the effect on strategic decision of data processing technologies the health institutions utilize. The fundamental inquiry to be provided a solution in the research is to find out whether the data processing technologies have an effect on strategic decisions in these having 700 and over beds university hospitals or not. The research was performed at 26 university hospitals with 700 and over beds and a total of 52 people working as university hospital chief of staff, deputy chief physician, the hospital director and deputy director of the hospital were engaged in this research. The effects of data processing technologies on strategic decisions were valued over rivalries with other hospitals, exchanging datas with other health institutions, displaying an accomplished management, pursuing technological innovations, sharing out information,ensuring exchange of rapid information with the patients,ensuring gladness of the patients,ensuring data transfering among services and departments,facilitating communication in the hospitals,achieving successful results by diagnostic treatment methods.According to the survey results, office automation systems, web design, management information systems, electronic meeting system, decision support system with a statistically significant relationship between strategic decisions could not be found. Accounting financial information system to increase customer satisfaction, service planning and statistically significant relationship was found between the SGK cuts rates. Executive support system to improve staff working conditions and a statistically significant relationship was found to increase competitiveness. Automation program, the number of staff and the hospital with a statistically significant relationship was found between turnover. Human resources information system to improve relations between the union and management were found to be statistically significant association.Research shows in the health sector program information technologies the more automation, office automation system and web the design have been used. However, the use of the internet, intranet and extranet use, functional information systems, management information systems, expert systems, decision support systems and electronic data interchange systems, information systems, automation software, office automation system and web design system, with fewer than have been used. Information technology managers of health facilities adequately informed about the views of users and software to be developed, is thought to increase the rate of use of information technologies.