Türkiye inşaat sektöründe sürdürülebilirlik : sürdürülebilir beton üretimi
Sustainability in Turkey construction sector: sustainable concrete production
- Tez No: 517504
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN KANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Çevresel sorunlar insanları, firmaları ve ulusları eş zamanlı etkileyen problemlere yol açmaktadır. Bu etkilerin zamanla daha da artacağı öngörülür. Doğal çevreyi korumak ve yeni nesillere sürdürülebilir bir gelecek bırakmak insanlığın ortak görevi haline dönüşmüştür. Ülkelerin bu konudaki kaygılarının yanı sıra ve dışa bağımlılığı engellemek adına sınırlı kaynak kullanımı daha da önemli bir hale gelmiştir. Son yıllarda inşaat sektörü içerisinde yer alan beton üretim firmalarının, istedikleri başarılara ulaşmaları için rekabet koşullarına ek olarak yüzlerini çevresel yönetim konularına çevirdikleri gözlemlenmiştir. Beton firmaların bulundukları pazarda pazar paylarını kaybetmemeleri, ayakta kalabilmeleri ve yeni pazar payı elde etmeleri için sektördeki trend çalışmalarında farkındalık sahibi olması gerekmektedir. Beton sektöründe meydana gelen yenilikçi çalışmalardan haberdar olan firmalar bu durumu kendileri için fırsata çevirebilirken, haberdar olmayan firmalar ise bu durum tehdit haline dönüşecektir. Bu tez çalışmasının temelini çevreci kaynak kullanımıyla üretilen sürdürülebilir betonun çevre ve toplum adına sağladığı yararların belirlenmesinin yanında sürdürülebilir beton üretimi hakkında Türk beton sektöründe yer alan firmaların bilgilendirilmesi, uygulamaya başlama eğilimlerinin tespiti, sürdürülebilir beton üretim uygulamasında firmalar adına karşılaşabilecek zorlukların, kolay noktaların tespiti ve belirlenen tespitler dahilinde alınması gereken önlemler oluşturmaktadır. Bu bağlamda önce dünya ve Türkiye inşaat sektörünün mevcut durumu, inşaat sektörünün ülkelerin ekonomilerine olan katkıları anlatılmıştır. Türkiye ve dünyada ülkelere göre toplam beton üretimi, kullanımı ve betonun sektördeki yeri kaynak araştırmalarıyla desteklenmiştir. Beton üretiminde yer alan malzemelerin ve beton üretiminin neden olduğu karbon ayak izi değerleri hakkında bilgi verilmiştir. Sürdürülebilir beton üretiminin doğal kaynak kullanımını azaltacağı, neden olduğu karbon ayak izini azaltacağı ve beton üretiminde endüstriyel üretim sonucu meydana gelen atıkların beton üretimi içerisinde geri dönüşüm yöntemleriyle kullanımının çevre ve insanlık adına olacak olumlu etkilerine yer verilmiştir. Dünyada üretilen ve Türkiye'de üretilmesi planlanan sürdürülebilir beton kavramı detaylı olarak anlatılmıştır. Araştırma metodu olarak dünyada Sürdürülebilir Beton Konseyi tarafından hazırlanan sertifikasyon sistemi tanımı, ana hedefleri, sertifikasyon gereklilikleri ve sertifikasyon sistemi detaylı olarak belirtilip, Türkiye beton üretiminde yer alan beton firmalarının sürdürülebilir beton üretimi hakkında görüşlerinin belirlenmesi ve sürdürülebilir üretim sürecine başlanıldığında firmalar adına karşılaşılacak fırsatların, tehditlerin, zayıf ve kuvvetli yönlerin belirlenmesi amacıyla anket çalışması hazırlanmıştır. Bu verilerin değerlendirme aşamasından sonra sürdürülebilir beton kullanımının çevreye ve insanlığa sağlayacağı yararlarla beraber beton firmalarına sağlayacağı fırsatların ve tehditleri tespiti, uygulamada karşılaşabilecek zorluklara karşı alınabilecek önlemlerin belirlenmesi ve bu alanda çalışma yapacak araştırma ve öğretim görevlilerine ışık tutacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Environmental issues induce problems which affect people, firm and nations simultaneously. It is foreseen that, this affects will increase over time. Protecting the natural environment and leaving a sustainable future to the new generations has turned into common duty for humankind. Besides concerns of the countries about this matter, in order to prevent foreign-dependency limited source usage became more crucial. It has been observed that, for the previous years in order to achieve their targets concrete production companies have been turned their faces to the environmental matters. Concrete production companies need to be aware of trends in the concrete production sector in order not to lose market share in the market and to gain new market share. The companies that are aware of the innovative works that have been taking place in the concrete sector can convert this situation to oppurtunity, while the ones that are not informed will turn into a threat. The basis of this thesis is determining the benefits of sustainable concrete produced by environmental resource use on behalf of environment and society as well as informing the companies involved in the Turkish concrete sector about sustainable concrete production. Determination of the tendency of the companies to start to sustainable concrete production, difficulties and facilitates encountered in the companies in the applications of sustainable concrete production has been determined. Firstly, the current state of the world and Turkey's construction sector has been analyzed, which has been contributions to the economies of countries in the construction sector. Total concrete production in turkey and world has determined with literature review. The carbon footprint values caused by concrete production has been determined. Sustainable concrete production is known to reduce the use of naturel resources. The use of waste materials by recycling methods in concrete production has positive effects on environment and humanity. The concept of sustainable concrete produced in the world and is planned to be produced in Turkey and explained in detail. As a research method, the defination of the certification system prepared by the Sustainable Concrete Council in the world, main objectives, certification requirements and certification system are specified in detail. Concrete companies' views on sustainable concrete production hava been determined. A survey study was prepared in order to determine the opportunities, threats, weaknesses and strengths that companies when the sustainable production precess was started in Turkey. After the evaluation phase of these data, this research foreseen that, this datas will enlighten the academics who study in this topic and benefits for concrete campanies for humanity and environment and the opportunities and threats of using sustainable concrete for concrete companies will be determined, measures to be taken against the diffuculties that may be encountered in pratice have been identified.