Stronsiyum katkısının biyocam doku iskelesinin özelliklerine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of strontium additive on the properties of bioavtive glass scaffolds
  1. Tez No: 517516
  2. Yazar: CANSU KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada SiO2-Na2O-P2O5-B2O3-CaO sistemine sahip biyoaktif cam bileşimi temel alınmış ve stronsiyum katkısının biyoaktivite özelliklerine olan etkisi incelenmiştir. Dört farklı oranda (ağırlıkça % 0 , % 0.5, % 1, % 2) stronsiyum içeren biyoaktif cam bileşimleri ergitme yöntemi ile üretilmiştir. Camların fiziksel ve biyolojik özellikleri incelenmiş ve camlar daha sonra doku iskelesi üretimi için -45µm tane boyutuna sahip olacak şekilde öğütülerek toz haline getirilmiştir. Elde edilen biyoaktif cam tozlarından polimer sünger kopyalama tekniği kullanılarak doku iskelesi üretimi gerçekleştirilmiştir. Doku iskeleleri biyoaktivite analizleri için belirli sürelerle (1, 7, 14 ve 28 gün) yapay vücut sıvısı içerisinde bekletilmeleri sonrası yüzey karakterizasyonları ve biyoaktivite analizleri XRD, SEM ve EDS analizi kullanılarak yapılmıştır. Sonuçlar stronsiyum ilavesinin biyoaktivite özelliklerini olumlu yönde arttırdığını doğrularken, ilave edilen stronsiyum oranları ile biyoaktivite arasında net bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In the current study, the effect of strontium addition on bioactivity properties was investigated by using SiO2-Na2O-P2O5-B2O3-CaO glass composition. Four different glass compositions having 0-0.5-1-2 wt.% strontium were produced with melting process. Physical and biological properties of glass were studied and then these glasses were grinded size of -45 µm to produce tissue scaffold. These were produced from the obtained bioactive glass powders by polymer sponge copying technique. Tissue scaffolds were incubated in artificial body fluid for a period of time (1, 7, 14 and 28 days) for bioactivity analysis and surface characterizations and bioactivity analyzes were performed using XRD, SEM and EDS analysis. The results approved the positive effect of strontium addition on bioactivity properties; there was no clear relationship between added strontium ratios and bioactivity.