İn vitro çinko uygulamasının dna hasarı, eritrosit frajilite ve lipit peroksidasyonu üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of in vitro zinc treatment on dna damage, erythrocytes osmotic fragility and lipid peroxidation
- Tez No: 517517
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CALAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Zn2+, büyüme, hücre bölünmesi, metabolizma, yara iyileşmesi, bağışıklık, üreme, tat ve görme fonksiyonlarının işleyişi gibi birçok fizyolojik süreç için gerekli olan iki değerli bir geçiş iyondur. Çinko maruziyetinin insan eritrosit membranının bazı özellikleri üzerindeki etkisi in vitro olarak çalışıldı. Ayrıca, insan periferal kan lenfositlerinde çinkonun genotoksik potansiyelini ortaya koymak için alkali comet analizi yapılmıştır. Bu çalışmada, değişen konsantrasyonlardaki tüm Zn2+ çözeltilerinin, doza bağımlı bir şekilde lipit oksidasyonunu inhibe etmede oldukça zayıf bir etki göstermiştir. Eritrositlerin çinko ile inkübasyonunun ardından, çinkonun hücrelerin hemolitik direncindeki belirgin azalmaya yol açtığını da saptadık. Çalışmalarımız, yüksek konsantrasyonlarda çinkonun insan eritrositleri için toksik olabileceğini ve hemolitik direncin değişmesine neden olabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Zn2+is a divalent transition ion essential for many physiological processes including: the growth and cell division, metabolism, wound healing, immunity, reproduction, functioning of taste and eyesight. The effect of zinc exposure on some properties of the human erythrocyte membrane was studied in vitro. In addition, the alkaline comet assay was used to investigate genotoxicity potential of the zinc in dte peripheral blood lymphocytes. In this study, all the various concentrations of Zn2+ solutions showed quite weak efficacy to inhibit lipid oxidation in dose dependent manner. We also detected that incubation of erythrocytes with zinc lead to the marked decrease of hemolytic resistance of the cells. Our studies demonstrate that zinc at higher concentrations may be toxic to human erythrocytes causing changes in the hemolytic resistance.