Development of vibrating mesh nebulizer device
Titreşimli mesh nebulizatör cihazının geliştirilmesi
- Tez No: 517524
- Danışmanlar: Prof. Dr. ERGUN ERÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Devreler ve Sistemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Nebülizasyon tedavisi, akciğer hastalığı olan hastaların tedavisinde etkili bir yöntem olmuştur. Nebulizasyon tedavisinde, tıbbi solüsyonlar ve süspansiyonlar aerosol partiküllerine dönüştürülür ve nebülizatör ile hastaların hava yollarına doğrudan iletilir. Nebulizatörler temel olarak üç tipe ayrılır; jet nebulizatörler, ultrasonik nebulizatörler, ve mesh nebulizatörler. Jet nebulizatörler hacimde ve çalışması için ihtiyaç duyuduğu güç kaynağının büyük olmasının dezavantajına sahiptir. Ayrıca, ultrasonik nebülizörler, kıvamlı solüsyonları aerosol haline getiremeyen ve ısıya duyarlı çözeltiler için kullanılamayan büyük bir artık hacim üretirler. Bu tezde, bu dezavantajlarla karşılaşmamak için mikrodenetleyici ve mikro gözenekli örgü levha kullanılarak titreşimli örgü nebulizatör tasarımı önerilmiştir. Tasarım, mikro gözenekli örgü levhasını sürmek için belirli voltaj, frekans ve dalga formuna sahip bir analog sinyal üreten bir elektronik devreden oluşur. Sinyal oluşturulduğunda, örgülü plaka çok yüksek bir hızda titreşir ve sıvı ilaç, örgü plakasındaki deliklerden çekilir. Bu çalışmada geliştirilen titreşimli örgü nebülizatörün kompakt boyut, portatif, sessiz çalışma, düşük frekans ve düşük güç tüketimi açısından avantajları vardır, daha az kalıntı hacim oluşturur ve ısıya duyarlı çözeltiler için de kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Nebulizing therapy has been an efficient method for the treatment of patients suffering from pulmonary diseases. In the nebulization treatment, medical solutions and suspensions are transformed into aerosol particles and delivered directly to the patients' airways by the nebulizer. There are three types of nebulizers; jet nebulizers, ultrasonic nebulizers, and mesh nebulizers. Jet nebulizers have disadvantages of bulk in size and requiring a power source to operate, whereas ultrasonic nebulizers generate large residual volume, unable to aerosolize viscous solutions, and cannot be used for heat-sensitive solutions. In this thesis, in order not to encounter these disadvantages, a vibrating mesh nebulizer device by using the microcontroller and micropore mesh plate has been proposed. The design of the device consists of an electronic circuit that generates an analog signal with the specific voltage, frequency, and waveform in order to drive the micropore mesh plate. When the signal is generated, the mesh plate vibrates at a very high rate of speed and the liquid medication is drawn from the holes perforated on the mesh plate. The vibrating mesh nebulizer developed in this study has advantages in terms of compact size, portable, silent operation, low frequency, low power consumption, generates less residual volume, and can also be used for heat-sensitive solutions.