Morınga oleifera'nın bisfenol a uygulamalarına biyokimyasal yanıtları
Biochemical responses of Moringa oleifera to bisphenol a applications
- Tez No: 517523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bisfenol A (BPA), gıda kaplarında ve depolama kaplarında polikarbonatlar, epoksi reçineler fenol reçineleri, poliesterler, poliakrilatlar ve lake kaplamaların sentezi için Dünya çapında birçok kimyasal üretim tesislerinde kullanılan endüstriyel olarak önemli bir monomerdir. Bu çalışmanın amacı, endokrin bozucu bir kimyasal olan BPA'nın M. oleifera üzerindeki biyokimyasal etkisini değerlendirmektir. Bitki tohumları 26 ± 1 °C altında perlit içinde çimlendirildi. Çimlenme dönemlerinden sonra, fideler havalandırılmış besin çözeltisi içeren 2 L plastik kaplara aktarıldı. Fidelerin aklimasyonu sağlandıktan sonra, M.oleifera fidelerine 0, 1.5, 17.2 ve 50 mg/L BPA uygulaması yapıldı. BPA uygulama döneminin sonunda fideler hasat edildi ve analizler gerçekleştirildi. Yüksek BPA konsantrasyonlarında bazı toksisite semptomlarının geliştiği gözlemlendi. Kök taze ağırlıkları kontrolle karşılaştırıldığında 1.5 ve 17.2 mg/L BPA konsantrasyonlarında sırasıyla % 117.3 ve % 17.7 oranında artmış olduğu belirlendi. Benzer şekilde, gövde ve yaprak taze ağırlıklarının, düşük BPA konsantrasyonlarında arttığı bulundu. Öte yandan, yüksek BPA konsantrasyonu fidelerin organlarının taze ağırlıklarını önemli ölçüde azalttığı ve yaprakların chl-a, chl-b ve karotenoid miktarlarında doza bağlı bir azalma olduğu belirlendi. Çalışma, fidelerin köklerindeki ve gövdesindeki toplam karbonhidrat içeriği üzerindeki BPA toksisitesinin BPA konsantrasyonuna bağlı olduğunu gösterdi. Ancak, yaprakların toplam karbonhidrat içeriği 1.5 mg/L BPA konsantrasyonunda arttığı bulundu. Fenolik madde içerikleri 17.2 ve 50 mg /L'de azalmış iken, düşük BPA derişiminde ise artış gösterdiği belirlendi. Sonuç olarak, yüksek BPA konsantrasyonlarında toksisite düzeyinde artışlar görüldü. H2O2 ve malondialdehid içeriğinde artışlar, BPA konsantrasyonlarının oksidatif strese neden olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Bisphenol A (BPA) is an industrially important monomer used in many chemical manufacturing plants throughout the World for the synthesis of polycarbonates, epoxy resins phenol resins, polyesters, polyacrylates and lacquer coatings on food cans as well as storage vessels. The aim of the present study was to evaluate the biochemical effect of endocrine disrupting chemical BPA on the M. oleifera. The plant seeds were germinated in perlite under 26±1 °C. After germination periods, the seedlings were then transferred to 2 L plastic vessels containing aerated nutrient solution. After seedlings were acclimatized, they were supplied with 0, 1.5, 17.2 and 50 mg/L BPA. At the end of the BPA application period, the seedlings were harvested and analyses were carried out. High BPA concentrations developed some toxicity symptoms. Root fresh weights were increased by 117.3% and 17.7% at 1.5 and 17.2 mg/L BPA concentrations, respectively, when compared with the control. Similarly, stem and leaf fresh weights were increased by low BPA concentrations. On the other hand, high BPA concentration was significantly reduced fresh weights of the seedligs parts. A dose-dependent reduction was determined on the amount of chl-a, chl-b and carotenoid contents of leaves. The study indicated that BPA toxicity on total carbonhydrate in the seedling root and stem were dependent upon BPA concentration. However, total carbonhydrate content of leaves was increased up to 1.5 mg/L BPA concentration. The content, however, was decreased at 17.2 and 50 mg/L. Total phenolic contents of seedling parts was increased in low BPA concentrations. In general, toxicity was increased in high BPAconcentration. Increases in H2O2 and malondialdehid contents showed that BPA concentrations caused oxidative stress.