Bazı biber (Capsicum annuum L.) çeşitlerinin ssr markerlar ile moleküler karakterizasyonu
Molecular characterization of some pepper (Capsicum annuum L.) cultivars with ssr markers
- Tez No: 517579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖLGE SARIKAMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sebze Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Biber (Capsicum annuum L.) ülkemizde ve dünyada yaygın olarak üretilen ve tüketilen bir sebze türüdür. Biber, taze, kurutulmuş veya turşu olarak tüketiminin yanında, ilaç ve boya sektöründe de kullanılmaktadır. Bu sebze türünde genetik alt yapının belirlenmesi, biber ile yapılacak olan ıslah çalışmaları için önemli bir adımı oluşturmaktadır. Kapya, dolma, sivri ve çarliston biber çeşitlerinden oluşan biber populasyonunun moleküler karakterizasyonu için yapılan bu çalışma, SSR moleküler markerleri kullanılarak yürütülmüştür. Toplamda 30 adet kapya, dolma, sivri ve çarliston biber çeşitlerinin kullanıldığı çalışmada tüm genotipler 6 SSR primeri ile taranarak çeşitlerin incelenen SSR lokuslarına göre genetik ilişkisi belirlenmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda çeşitlerin incelenen SSR lokuslarında genetik varyasyonunun düşük olduğu belirlenmiştir. Sunulan çalışma ile ülkemizde yaygın olarak yetiştirilen bazı biber çeşitlerinin SSR markerlar ile moleküler taraması yapılmış, literatür bilgileri ışığında biberde geliştirilen bazı SSR markerların çeşit ayrımında kullanım potansiyelleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pepper (Capsicum annuum L.) is an important vegetable species grown and consumed extensively worldwide. Pepper is consumed fresh, dried, pickled as well as used for industrial purposes such as a natural source of food colouring. Determination of genetic background in plants is an important tool for breeding efforts. In the present study, a total of 30 pepper cultivars with different morphological features including capia, bell-shaped, green pepper cultivars were evaluated with 6 SSR markers to determine the genetic relationships among cultivars. According to the findings, genetic variation was low among cultivars at 6 SSR loci investigated. As a result, molecular characterization of pepper cultivars growing in Turkey were determined with SSR markers and the potential of the selected markers to reveal genetic distance among cultivars was evaluated.