Yerli ve hibrit biberlerde (Capsicum annuum L.) farklı gübreleme uygulamalarının fitokimyasal içeriğe etkisi
Effect of di̇fferent fertilizer application on phytochemical content in local and hybrid peppers (Capsicum annuum L.)
  1. Tez No: 664622
  2. Yazar: BURCU KESER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Deneme, Aydın ilinde uzun yıllardır yetişiriciliği yapılan yerli biber (Bozdoğan) ile hibrit (Capsicum annum L. cv. Altan) çeşitlerinin bazı morfolojik özellikler ile seçilen fitokimyasal içerikler açısından farkını ve gübreleme uygulamaları ile değişimini görmek amacıyla Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü uygulama alanında kurulmuştur. Çalışmada gübre materyali olarak biohumus gübre 250kg/da (B50), 500 kg/da (B100) ve 50 kg/da 15:15:15 ticari gübre kullanılmıştır. Gübre kullanılmayan kontrol ile 4 farklı uygulama gerçekleştirilmiştir. Bu denemede en ilginç sonuçlar DAD/UV dedektörlü HPLC cihazı kullanılarak 280 nm dalga boyunda yapılan fitokimyasal içeriklerden elde edilmiştir. Yerli biberin fenolik bileşenlerce en yüksek konsantrasyonlara sahip olduğu belirlenmiştir. Taze biberde klorojenik, sinapik ve rosmarinik asidin sadece B100 gübre uygulaması ile etkilenerek yüksek çıktığı tespit edilmiştir. Yerli kuru biberde protokateşik asit 33,41, klorojenik asit 23,14, sinapik asit, 165,67, rosmarinik asit 508,46 ve kuersetin 17,90 mg/kg yüksek çıkmıştır. Kateşin kuru hibrit biberde 324,84 mg/kg önemli oranda yüksek çıkan tek fenolik bileşendir. IPGRI' nın biber tanımlama listesine göre incelenen 17 karakterden 11' i bakımından biberler arasında fark görülememiştir. Hibrit biberde bitki boyu, meyve çapı, titre edilebilir asitlik yüksek çıkarken, meyve boyu, plesenta uzunluğu yerli biberde yüksek ölçülmüştür. Kontrol uygulamasına göre farklı çıkan bitki gövde çapı en yüksek 137,39 mm B100 gübre uygulaması ile elde edilmiştir. Çalışma bulgularına göre fitokimyasal verilerinin yerli biberde yüksek çıkması, diğer özelliklerde ise önemsiz farklılıklar bulunması yerli biber kullanımının ön plana çıkarılarak destkelenmesi gerektiğini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The trial was carried out in order to see the difference in some morphological characteristics and selected phytochemical contents of native pepper (Bozdoğan) and hybrid (Capsicum annuum L.cv.Altan) pepper and to this contents the effect of fertilizer in Aydın Adnan Menderes University Department of Horticulture trial area. Biohumus fertilizer 250 kg/da (B50), 500 kg/da (B100) and 50 kg/da 15:15:15 commercial fertilizer were used as fertilizer material in the study. 4 different applications were carried out with the control without fertilizer. The most interesting results in this study were obtained from the phytochemical contents made at 280 nm wavelength using HPLC device with DAD/UV detector. It was determined that local peppers have the highest contents of phenolic compounds. It has been determined that chlorogenic, synapic and rosmarinic acid in fresh pepper were significantly elevated by only B100 application. Protocatechic acid 33.41, chlorogenic acid 23.14, sinapic acid, 165.67, rosmarinic acid 508.46 and quercetin 17.90 mg/kg were significantly higher in local dried peppers. Catechin content is 324.84 mg/kg which is found the only significant high phenolic component of in dried hybrid pepper. According to the IPGRI's pepper definition list, there was no difference between peppers in terms of 11 out of 17 characters. While plant height, fruit diameter and titratable acidity were high in hybrid peppers, fruit height and placenta length were measured high in local peppers. The plant stem diameter was obtained highest 137.39 mm with the B100 application. According to the study high levels of phytochemical data in local peppers and the other characteristics show that the use of local pepper should be highlighted and supported.