Organik tarım koşullarında, bazı sivri biber (capsicum annum L) çeşitlerinin, tohum üretim potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of seed production potential of some hot pepper (capsicum annuum L.) cultivars under organic farming conditions
  1. Tez No: 984483
  2. Yazar: MERVE ŞİMŞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ BAŞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Organik ve Konvansiyonel parselleri ile Tohum Bilimi Laboratuvarında yürütülmüş olup, farklı sivri biber (Capsicum annuum L.) çeşitlerinin organik ve konvansiyonel tarım koşullarındaki tohum verimi ve kalitesi bakımından değerlendirilmesini amaçlamıştır. Araştırmada 'Sürmeli', 'Burdem 016 Demre', 'İnce Sivri Kıl Tatlı', 'Burkalem', 'Demok', 'Yalova Çorbacı Sarı Sivri' ve 'Tatlı Sivri Çetinel' olmak üzere yedi farklı çeşit ele alınmış ve denemeler iki yetiştirme sezonu boyunca yürütülmüştür. Meyve morfolojisi (boy, çap, ağırlık) ve tohum parametreleri (meyve başına tohum sayısı, tohum ağırlığı, bin dane ağırlığı, tohum nemi, çimlenme oranı, çimlenme indeksi ve çimlenme süresi) farklı üretim sistemlerine ve yıllara göre değerlendirilmiştir. Çalışmamız, meyve çapı (13,63 mm) ve ortalama meyve ağırlığının (19,59 g) konvansiyonel sistemde daha yüksek olduğunu; ancak bazı çeşitlerin organik koşullarda da başarılı performans sergilediğini göstermiştir. Özellikle 'Demok' çeşidi, organik üretimde 17,92 cm meyve boyu, 145,57 adet/meyve tohum ve 0,87 g meyve başına tohum ağırlığı ile öne çıkmıştır. Organik üretimde meyve başına daha fazla tohum elde edilirken, konvansiyonel üretimde bin dane ağırlığı ('Sürmeli'de 6,48 g) parametresi öne çıkmıştır. Çalışma sonuçları, üretim sistemlerinin ve çeşitlerin tohum kalitesi üzerindeki etkilerini ortaya koymuş ve organik biber tohumu üretiminin bir potansiyeli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the organic and conventional experimental plots of Bursa Uludağ University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture, and in the Seed Science Laboratory. The objective was to evaluate the seed yield and quality of different hot pepper (Capsicum annuum L.) cultivars under organic and conventional farming conditions. Seven cultivars—'Sürmeli', 'Burdem 016 Demre', 'İnce Sivri Kıl Tatlı', 'Burkalem', 'Demok', 'Yalova Çorbacı Sarı Sivri', and 'Tatlı Sivri Çetinel'—were investigated over two consecutive growing seasons. Fruit morphological traits (length, diameter, weight) and seed parameters (number of seeds per fruit, seed weight per fruit, thousand-seed weight, seed moisture content, germination percentage, germination index, and mean germination time) were assessed according to production system and year. The results showed that fruit diameter (13.63 mm) and average fruit weight (19.59 g) were higher in the conventional system, although some cultivars also performed well under organic conditions. In particular, 'Demok' exhibited superior results in organic farming, with a fruit length of 17.92 cm, 145.57 seeds per fruit, and 0.87 g seed weight per fruit. While organic production resulted in a higher seed number per fruit, conventional farming produced heavier seeds, with the cultivar 'Sürmeli' reaching 6.48 g in thousand-seed weight. These findings demonstrate that both production systems and cultivar differences strongly affect seed yield and quality. Furthermore, the study highlights that organic farming offers considerable potential for sustainable hot pepper seed production.