Trabzon il ekonomisinin türkiye'nin dış ticaretindeki yeri
Place of Trabzon in Turkey's foreign trade economy
- Tez No: 517651
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Türkiye'nin 1980 yılına kadar uygulamış olduğu ekonomi politikasına bağlı olarak çok fazla gelişemeyen dış ticareti 1980 yılından itibaren ihracata bağlı dışa yönelik sanayileşme politikasıyla birlikte gerek ekonominin ve gerekse dış ticaretin gelişiminde önemli adımlar atılarak büyütülmüştür. İhracatı ve üretimi artırmak için yapılan sanayileşme politikasındaki değişimlerle birlikte Türkiye ekonomisinde başlayan büyüme Trabzon'un ekonomisi üzerinde de etkili olarak dış ticaretini artırmıştır.Bu araştırma Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Trabzon ilinin sosyo-ekonomik yapısının belirlenmesi ile il ekonomisi ve dış ticaretin Türkiye ekonomisinin gelişmesindeki ve dış ticaretine olan katkılarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın içeriğinde Türkiye ekonomisi ile Trabzon ilinin sosyo-ekonomik yapısı, dış ticareti ve elde edilen verilere bağlı olarak il ekonomisinin, Türkiye ekonomisi ile dış ticaretine olan katkıları incelenmiştir. Araştırma literatür taraması yapılarak ikinci verilerden faydalanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda, Türkiye ekonomisinde 1980 yılından sonra yaşanan ekonomik gelişmeler Trabzon ilinin ekonomik gelişimi üzerinde etkili olarak yıllar kapsamında ilin dış ticaretini artırmıştır. İlin ekonomik yapısı içerisinde belirleyici olan sektör, hizmetler sektörü olurken 2004 yılından itibaren Trabzon' sanayi sektörü, tarım sektöründen daha belirleyici olarak gerçekleşmiştir. İlin dış ticaretinde ise ihracat ithalattan çok daha fazla gerçekleşmiştir. İhracatın ithalattan yüksek olmasını etkiyen en önemli faktör iklim ve yer şekilleri özelliklerine bağlı olarak tarım sektörü içerisinde yer alan çay ve fındık üretiminin kalite ve miktarı ile sanayi sektöründeki gelişimin devam etmesidir.
Özet (Çeviri)
Foreign trade of Turkey which has not developed due to the economic policies until 1980, has been boosted by taking significant steps in the development of economy and foreign trade as well as industrialization policy depending on exports since 1980.The growth in economy with industrialization policies has influenced Trabzon's economy and increased foreign trade. This study was carried out in order to determine the socio-economic structure of Trabzon which is located in Eastern Black Sea region, and also to analyze the contributions of foreign trade to the country's economy and foreign trade.The structure of Turkey's foreign trade and economy, and socio-economic structure and foreign trade of Trabzon were analyzed depending on the data within the scope of this study. The contributions of Trabzon's economy to Turkey were also examined. The research was carried out by making use of the second data by searching the literature.This study reveals that depending on Theeconomicdevelopments in Turkeyafter 1980 influenced Trabzon and haveincreasedtheforeigntrade of theprovince. Within the scope of economic structure of Trabzon, the determinant sector is service industry. However, since 2001 industry has been determinant sector compared to agriculture sector. In terms of foreign trade of the province, export is higher compared to export. The most important factor effecting the higher export is climate and geographical formations which provides the continuation of tea and nut production amount and quality.