Eş'arî usûlünün oluşum sürecinde kıyas
Qiyas in the formative period of Ash'ari legal theory
  1. Tez No: 517650
  2. Yazar: YASEMİN YIKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL AYBAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Eş'arîlik, ortaya çıktığı dönem itibariyle İslam düşüncesini etkilemiş önemli bir mezheptir. Bu mezhebin oluşum sürecinde Ebû Bekir el-Bâkıllânî, İmâmü'l-Haremeyn el-Cüveynî, Gazzâlî gibi pek çok önemli âlim bulunmaktadır. Oluşum süreci itibariyle bu mezhebin fıkıh usûlüne katkılarını, kelâmî tartışmaların da odağında bulunan ta'lîle dayalı kıyas meselesi üzerinden gözlemlemek mümkündür. Bu çalışmada, böyle bir gözlem amaçlanarak kıyas konusu, söz konusu süreç ve bu sürece katkı sağlayan âlimlerin eserleri çerçevesinde ele alınmıştır. Bu bağlamda kıyasın tanımı, meşruiyeti ve naslardan kıyas yoluyla hüküm çıkarılırken vuku bulan illete dair belli başlı meselelere yer verilmiştir. Meselelerin daha iyi anlaşılması için süreç içerisinde yer alan tartışmaların, Mu'tezile başta olmak üzere muhâliflerin görüşleriyle birlikte ele alınmasına önem verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ash'arism is an important sect that influenced Islamic thought as of the period in which it emerged. There are many prominent scholars in the process of the formation of this sect such as Abu Bakr al-Bakıllani, Imam al-Haremayn al-Jüveyni and Gazzali. It is possible to observe the contributions of this sect to al-usul al-fiqh through the question of analogical deduction (qiyas) based on the reasoning (ta'lil), which is also in the focus of theological discussions. In this thesis, with this observation in mind, the issue of the analogical deduction (qiyas) is discussed within the framework of the process and the treatises of the scholars contributing to this process. In this context, the significant issues have been addressed in regard to the definition of analogy (qiyas), its legitimacy and the effective cause ('illa) that arise while deducing the law by analogy (qiyas). In order to better understand the issues, it was emphasized that the discussions considered together with the views of the opponents, especially Mu'tezile.