Kazan ilçesinin iktisadi coğrafyası
The Economic geography of Kazan town
- Tez No: 51767
- Danışmanlar: PROF.DR. HAMDİ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Araştırma alanı olan Kazan İç Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Sakarya Bölümü'nde Ankara iline bağlı bir ilçedir. Araştırma alanını Mürted ovasının kuzey kesimi ve ovayı çevreleyen dağlık ve plato alanları oluşturmaktadır. Kazan ilçesinde 1935 yılında 8856 olan toplam nüfus, 1990 yılında 22266 kişiye ulaşmıştır. Kazan merkezinin nüfusu ise aynı dönemde 156'dan 6509 kişiye ulaşmıştır. Görüldüğü gibi Kazan şehrinin nüfus artışı ilçe toplamından daha fazla olmuştur. Kazan ilçesinde iktisadi faaliyetler çeşitlilik göstermektedir. Mürted ovasının araştırma alanında bulunması tarımsal faaliyetleri zengin kılmaktadır. İlçede tahıllardan buğday başta olmak üzere, arpa, çavdar nohut ve bostan ekimi kuru şartlarda yapılır. Sulu tarım alanlarında ise şeker pancarı ve fasulyenin yanında çeşitli sebzelerin ekimi yapılmaktadır. İlçede özelikle büyükbaş ve kümes hayvancılığı ise ticari faaliyet olarak sürdürülmektedir. Araştırma alanda çok sayıda endüstri tesisi bulunmaktadır, özelikle 1980'li yıllardan sonra Ankara içerisindeki büyük ve orta ölçekli endüstri tesislerinin önemli karayolları kenarında yer seçmeye başlaması sonucunda ilçede de çok sayıda endüstri tesisi kurulmuştur. Kazan aynı zamanda Mürted ovası ve çevresindeki köylerin bir ticaret merkezi durumundadır. Bütün bu ekonomik aktivitelerden dolayı ilçenin sosyal ve kültürel yapısında büyük değişiklikler gözlenmektedir. 115
Özet (Çeviri)
SUMMARY Kazan town of Ankara is situated in the Yukarı Sakarya district of Central Anatolia Region. Our research area, which is in the middle of the Mürted Plain lenghtens in the direction of the NE-SW and is a tectonic based plain. Its average heights from the sea level is about 850 m. Mürted Plain was surrounded by Ayaş Mountains from the W and Çorba Mountains range from the N and Karyağdı-Mire Mountains from the SE. In terms of the physical and the social aspects there are many district differences between the plain and mountainous region at its surroundings. The research area covers 33 villages and a town with the total population of 22.266 in 1990. Economic activities in the town of Kazan and its surronding villages are very various. This area is an important agricultural distance in the region. At the same time industry and commercial activities had developed in this area. Industrial companies had been established near by the Istanbul-Ankara highway. Therefore particularly in recent years the Kazan gained a feature as a service city. Because of this development the population of Kazan has rapidly increased. Today, Kazan is developing town as a suburb settlement of Ankara. 116