Etkili mikroorganizmaların tüplü Toros sediri (Cedrus libani A. Rich.) fidan morfolojik ve fizyolojik özelliklerine etkisi
The effect of effecti̇ve microorganisms of morphological and physiological characteristics of Taurus cedar (Cedrus libani A. Rich) plants
  1. Tez No: 517688
  2. Yazar: EBRU ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN AYAN, PROF. DR. HALİL BARIŞ ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada; Etkin Mikroorganizmaların tüplü 2+0 yaşlı Toros sediri fidanlarında bazı morfolojik ve fizyolojik karakterler üzerine etki derecesini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmada fidanlık denemesi; 4 işlem ve kontrol olmak üzere 5 tip işlem 3 tekerrürlü olarak tesadüf parselleri desenine göre yürütülmüştür. Uygulanan işlemler etkin mikroorganizmaların EM-1, EM-A, EM-5 ve EM-Gold çeşidine aittir. Uygulamalar iki farklı zamanda gerçekleştirilmiştir. 1. Uygulama vejetasyon dönem öncesi Nisan ayında 2. Uygulama ise bitkilerin büyümesinin en aktif olduğu vejetasyon dönemi olan Haziran ayında gerçekleştirilmiştir. Uygulamalardan 1 ay sonra işlemler tekrar edilmiştir. Çalışmada fidanlara ait tüm morfolojik ve fizyolojik ölçümler 2. Vejetasyon dönemi sonunda laboratuar ortamında gerçekleştirilmiştir. Fidanlık ortamında, etkin mikroorganizmalar Toros sediri fidanlarında morfolojik ve fizyolojik karakterler bakımından kontrol fidanlarına göre olumlu yönde farklılık yaratmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre, etkin mikroorganizmaların Toros sediri fidanı yetiştiriciliğinde fidan kalitesini arttırabileceği ve Toros sediri ile yapılan ağaçlandırma çalışmalarında adaptasyon yeteneğini ve fidan gelişimini arttırabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of effective microorganisms on some morphological and physiological characters in containerized tree seedling 2+0 aged Taurus Cedar. Nursery experiment in study; five types of application (4 treatments and 1 control) were carried out according to the design of randomized parcels. Applied processes belong to EM-1, EM-A, EM-5 and EM-Gold microorganisms of active microorganisms. The applications were carried out at two different times. 1. Application; it was carried out in April before the vegetation period. 2. Application; it was carried out in June, when the vegetation period plants were most active. From the applications, after 1 month, the procedures were repeated. In the study; all the morphological and physiological measurements of the seedlings were carried out in the laboratory environment at the end of the vegetation period. In the nursery environment, effective microorganisms have created a positive difference in terms of morphological and physiological characteristics in Taurus Cedar compared to control. According to findings; It has been determined that the use of effective microorganisms in the Taurus Cedar nursery cultivation may increase the quality of the seedling by morphological and physiological aspects. Furthermore, when used in afforestation studies conducted with Taurus Cedar, it has been reached that the adaptation ability and seedling development are positively affected.