Yoğun bakım servisindeki hastalardan izole edilen çoklu dirençli gram pozitif bakterilerde çeşitli antibiyotiklerin minimal inhibitör konsantrasyon değerleri
Intensive care service in multi-resistant gram-positive bacteria isolated from patients of various antibiotics minimal inhibitory concentration values
  1. Tez No: 317016
  2. Yazar: SABİHA ŞENSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ALTOPARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç. Hastane infeksiyonlarından sıklıkla sorumlu çoğul dirençli Gram pozitif bakteriler, özellikle YBÜ' lerinde yatmakta olan hastalarda sorun oluşturmaktadır. Bu bakterilerin sıkça kullanılan antimikrobiyallere direnç profillerini ve yeni antimikrobiyallere minimal inhibitör konsantrasyonlarını belirlemek tedavi açısından önemlidir. Bu çalışma YBÜ' lerinde yatmakta olan hastalarda etken Gram pozitif mikroorganizmaların direnç profillerini belirlemek amacı ile yapıldı. Çalışmada Gram pozitif çoğul dirençli mikroorganizmaların tedavisinde kullanılabilecek yeni ve daha etkili olduğu düşünülen antibiyotiklerin minimal inhibitör konsantrasyonlarını değerlendirmek amaçlandı.Materyal ve Metot. Çalışmada Kasım 2010- Aralık 2011 tarihleri arasında yoğun YBÜ' lerinde yatan hastalardan gelen her türlü klinik materyal değerlendirildi. 72 örnek değerlendirmeye alındı. Etken mikroorganizmalara disk difüzyon ve makrodilüsyon yöntemleriyle çeşitli antibiyotiklerin etkileri araştırıldı.Bulgular. 38 KNS, 18 S.aureus ve 16 enterokok suşunun tamamı tigesiklin,linezolid ve daptomisine duyarlı bulundu. KNS ve S. aureus suşlarının tamamı vankomisin ve teikoplanine de duyarlı bulunurken; enterokok suşlarında 2 suş vankomisine dirençli,1 suş teikoplanine dirençli ve 1 suşta teikoplanine orta dirençli bulundu. MRSA suşlarında MİK50/MİK90 değerleri vankomisin, teikoplanin, tigesiklin, linezolid ve daptomisin antibiyotikleri için sırasıyla 1/2, 2/4, 0.25/0.5, 0.5/1, 0.12/0.25 olarak bulunurken, MRKNS suşlarında aynı antibiyotikler için bu değerler sırasıyla 0.5/1, 1/2, 0.12/0.25, 0.5/0.75, 0.12/0.20 olarak bulundu. Bununla birlikte enterokok suşlarında aynı antibiyotikler için bu değerler sırasıyla 2/4, 2/4, 0.25/0.5, 1/2 ve 0.12/0.25 olarak bulundu.Sonuç. Vankomisin, teikoplanin, tigesiklin, linezolid ve daptomisin antimikrobiyallerinin çoklu dirençli Gram pozitif infeksiyonların tedavisinde oldukça başarılı iyi birer alternatif olabileceği sonucuna varıldı. YBÜ' lerinde yatan hastaların antibiyotik direnç profillerinin ve farklı antibiyotiklere MİK değerlerinin belirlenmesinin tedavi açısından önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim. Multi-resistant Gram positive bacteria are responsible for nosocomial infections ,this is a problem especially in patients hospitalized in intensive care units. It is important to determine the minimal inhibitory concentrations and new antibiotic resistance profiles of these bacteria to antimicrobials which commonly used in treatment. This study is considered as an agent of Gram positive microorganisms to determine resistance profiles of hospitalized patients in intensive care units. It is aimed to evaluate the new and more efficent antibiotics minimal inhibitory concentrations which can be used treatment of Gram positive multiple drug resistant microorganisms.Material and Method. In this study 72 Gram positive samples evaluated between November 2010- December 2011 coming from hospitalized patients in intensive care units. Effects of various antibiotics are investigated with disc diffusion and macrodillusion methods fort the microorganism that may be agent.Results. 38 coagulase negative staphlococci, 18 Staphylococcus aureus and 16 enterococci strains were sensitive to tigecycline, linezolid and daptomycin. All coagulase negative staphylococci and Staphylococcus aureus strains sensitive to vancomycin and teicoplanin ; 2 enterococci strains resistant to vancomycin, 1 strain resistant to teicoplanin and 1 strain intermediate sensitive to teicoplanin. MIC50/MIC90 values determined that respectively in MRSA strains; 1/2, 2/4, 0.25/0.5, 0.5/1, 0.12/0.25 for vancomycin, teicoplanin, tigecycline, linezolid and daptomycin antibiotics while it was determined that in MRKNS strains for the same antibiotics respectively 0.5/1, 1/2, 0.12/0.25, 0.5/0.75, 0.12/0.20. However, in enterococcus strains,this values determined that respectively 2/4, 2/4, 0.25/0.5, 1/2 ve 0.12/0.25 for the same antibiotics.Conclusion. Vancomycin, teicoplanin, tigecycline, linezolid and daptomycin antimicrobials could be very succesfull and good alternative for multi drug resistant Gram positive infections. Different antibiotic resistance profiles and the minimal inhibitory concentrations of antibiotics thought be important in determining treatment in intensive care units.