An alternative way for reduction of Salmonella in poultry products: Bacteriophages
Kanatlı çiftliklerinde Salmonellanın azaltılması için alternatif bir yol: Bakteriyofajlar
  1. Tez No: 736380
  2. Yazar: MUSTAFA GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM SOYER, PROF. DR. MUSTAFA AKÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Food Engineering, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Patojenik mikroorganizmaların antibiyotik direnci çok ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Gelişen direncin temel sebeplerinden biri antibiyotiklerin veteriner ve Çiftlik hayvanlarındaki aşırı kullanımıdır. Tifo etmeni olmayan Salmonella her yıl milyonlarca vakaya sebep olan gıda kaynaklı bir patojendir. Salmonella hemen her türlü gıdada salgınlara yol açsa da temel olarak kanatlılarla ilişkilendirilir. Kanatlılardaki yüksek görünme oranına ek olarak kanatlılardan izole edilen Salmonella çoklu ilaç direnci göstermektedir. Bakteriyofajlar, kısaca fajlar, Salmonella'nın biyokontrolünde başarılı bir alternatif olarak ilgi görmektedir. Fajlar dar konakçı aralığına sahip bakteri virüsleridir ve ökaryotik hücreleri enfekte edemezler. Fajlar tıptan gıdaya kadar birçok farklı alanda değerlendirilebilir. Bu çalışmanın temel amacı büyükbaş ve kanatlı çiftliklerinde çoklu ilaç direnci gösteren Salmonella serotiplerine karşı etkili fajların izolasyonu ve karakterizasyonudur. 11 aylık bir dönemde, kanatlı çiftlikleri, büyükbaş çiftlikleri ve atık su tesisinden toplam 57 örnek toplanmıştır. Bu örneklerden 12 Salmonella ve 68 faj izole edilmiştir. Salmonella izolatlarının antibiyotik direnci profili karakterize edilmiştir. Salmonella izolatlarının %66'sı çoklu ilaç direnci göstermiştir. Genomik kümeler ve serotipler vuruşlu alan jel elektroforezi (PFGE) ile analiz edilmiştir. Enteritidis fajları en sık karşılaşılan fajlar olmuştur. İzole edilen fajlar saflaştırılıp dondurulmuştur. Fajların farklı konakçılara karşı litik profilleri belirlenmiştir. Fajların çoğunluğu geniş konakçı aralığına sahiptir. Konakçı aralığı temel alınarak en etkili fajlar belirlenmiş ve fenotipik (tek adımlı büyüme eğrisi, latent periyodu, patlama büyüklüğü, adsorpsiyon oranı ve geçirimli elektron mikroskobu (TEM)) ile genomik (PFGE, tüm genom sekansları) özellikleri karakterize edilmiştir. Fajlar ve konakçıları arasındaki dinamik ilişki bakteriyel azalma eğrisi ve virülans endeks ile analiz edilmiştir. Enteritidis fajları, düşük konsantasyonlarda bile bakteriyel büyümeyi engellemişlerdir. Çeşitli fajların yem ortamında konakçılarına karşı etkisi in vitro olarak test edilmiştir. Enteritidis fajı yem ortamında konakçı popülasyonunu önemli ölçüde azalttığı görülmüştür. Sonuç olarak, çalışmamızla birlikte potansiyel bir faj ürünü için gerekli olan temel altyapı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Antibiotic resistance of pathogenic microorganisms is a severe public health problem. One of the main reasons of the resistance is the overuse of antibiotics in veterinary and food animals. Non-typhoidal Salmonella is a major foodborne pathogen that causes millions of cases each year, worldwide. Although Salmonella causes outbreaks in almost all food commodities, it is mostly associated with poultry. In addition to high prevalence in poultry, Salmonella isolates recovered from poultry have shown multi drug resistance. Use of bacteriophages (phages) has been emerged as a viable alternative for biocontrol of Salmonella. Phages are bacterial viruses that have narrow host range, and are unable to infect eukaryotic cells. They could be utilized for different applications from medicine to food safety. In this study, the main purpose was to isolate and characterize bacteriophages that can be used against multidrug resistant Salmonella serotypes in cattle and poultry farms. 57 samples were collected from poultry farms, cattle farms, and wastewater facility, in 11-month span. From the samples, 12 Salmonella and 68 phages were isolated. Antibiotic resistance profiles of Salmonella isolates were characterized. 66% of Salmonella isolates were multidrug resistant. Genomic clustering and serotypes were determined by pulsed field gen electrophoresis (PFGE). Most abundant phages were Enteritidis phages. Isolated phages purified and stored. Lytic profiles of phages against various hosts were determined. Most of the phages showed broad host range. Based on the host range most potent phages were determined, and phenotypic (host-range, one-step growth, latent period, burst size, adsorption rate, transmission electron microscopy (TEM)) and genomic (PFGE, genome sequencing) features were characterized. Dynamic interaction between phages and hosts were investigated with bacterial reduction curves and virulence index. Enteritidis phages inhibited bacterial growth even at low concentrations. Effectiveness of several phages were tested against their hosts in in vitro feed model. Enteritidis phage significantly reduced host population in feed. In conclusion, a fundamental basis was prepared for a potential phage product.