A comparative analysis of the role of regional and international organizations in the resolution ofnational conflicts. A case study: Central AfricanRepublic (car) from 2010 to present
Çatışmaların çözümünde uluslararası ve bölgesel örgütlerin rollerinin karşılaştırmalı bir analizi. Vaka analizi: 2010'dan 2017'ye kadar Orta Afrika Cumhuriyeti
- Tez No: 517693
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DENİZ YÜKSEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez, Afrika Cumhuriyetinde 2010'dan bugune kadar olan ulusal çatışmaların çözümünde uluslararası ve bölgesel örgütlerin karşılaştırmalı rollerini analiz etmeye odaklanmıştır. Bu çalışma bir yandan Orta Afrika Cumhuriyetinin eyalet içinde ki olan çatışmalarını çözmek için Birleşmiş Milletler ve Afrika Birliğinin oynadığı rolleri inceler ve aynı zamanda bu iki örgütün etnik çatışmaları çözmek için nasıl beraber çalışabileceğine dair genel bir bakış sunar. Aynı şekilde BM gibi uluslararası örgütlerin önemli rollerini ve bu tür çatışmaları çözmek için ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu eksikliklerini göz ardı etmeden eşit bir şekilde ortaya koymaktadır. Ayrıca, Afrika Birliğini mevcut potansiyelleri olan bölgesel bir organizasyon olarak göreceğiz ve Orta Afrika Cumhuriyetindeki eyalet içi çatışmalarına atıfta bulunularak karşılaştığı çatışmaların ve bazı zorlukların çözümüne nasıl katkıda bulunabileceğini göreceğiz. Ayrıca, devletler gibi önemli kilit aktörlerin çatışmaların yönetilmesinde hem uluslararası bölgesel hem de alt bölgesel örgütlere nasıl yardımcı olabileceklerine ve işbirliği yapabileceklerine dikkat edeceğim de not edilmelidir.
Özet (Çeviri)
This thesis focused on analyzing the comparative roles of international and regional organizations in resolving national conflicts with focus on Central African Republic (CAR) from 2010 to present. It examines the role of UN and AU Resolving Intrastate conflicts in CAR on the one hand and gives an overview on how both organizations can work together in resolving ethnic conflicts. It equally depicts the major roles of international organizations like UN with it resources and how vital it can be in resolving such conflicts not leaving out it shortcomings. We will also see AU as a regional organization with available potentials and how effective it can contribute to resolving conflicts and some of the challenges it faces with reference to the intrastate conflict in CAR. It should be noted that the researcher shall also pay attention to major key actors like states and how they can assist and cooperate with both international regional and sub regional organization in managing conflicts