Küreselleşme ve çokuluslu yapılanma sürecinde New York ve İstanbul merkezi iş alanlarının karşılaştırmalı analizi
A Comparative analysis on the central business districts of İstanbul and New York in the process of globalization and multi-national structuring
- Tez No: 104090
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE ÇIRACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
KÜRESELLEŞME VE ÇOKULUSLU YAPILANMA SÜRECİNDE NEW YORK VE İSTANBUL MERKEZİ İŞ ALANLARININ KARŞILAŞTIRMALI ANALİZİ ÖZET Geride bıraktığımız yüzyılın özellikle ikinci yansı, metropoliten kentlerin büyük bir değişim ve gelişim sürecine tanık olmuştur ve hatta bu süreç halen devam etmektedir. Bu metropollerde bilgi ve hizmet ağırlıklı bir ekonomi egemendir ve ileri teknoloji sayesinde fiziki uzaklıkların artık hiçbir önemi kalmamıştır. Bu durum küreselleşme sürecine ivme kazandırmış, kentler global özellik kazanmışlar ve dünya çapında etkinliğe sahip olmuşlardır. Bu çalışmada; Avrupa'yı Asya'ya bağlayan, çok önemli bir tarihe sahip ve çeşitli kültürlerin bir birikim yeri olan; coğrafik ve politik özellikleri ile ortaya çıkan, mevcut yapısı, dinamizmi, işlevleri, konumu ile uluslararası olma özelliği taşıyabilen; ülkemizin en büyük metropolü İstanbul ile birçok kaynakta dünyanın başkenti olarak tanımlanan, dünyanın en büyük kentsel aglomerasyonu olan New York'un merkezi iş alanlarının karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Giriş bölümünde, çalışmanın amacı ve bu amaca ulaşmak için izlenen yol, amaca ulaşmadaki problemler ve İstanbul ile New York'un Merkezi İş Alanı ile ilgili tartışmalar ve genel olarak bölümlerin içerikleri yer almıştır. İkinci bölümde, küresel değişim süreci ve çokuluslu yapılanma anlatılmıştır. Bu kapsamda küreselleşme, bölgeselleşme, uluslaraşın ekonomi, çokuluslulaşma, çokuluslu bir alanın oluşması ve tek bir dünya pazarı kavramları detaylandınlarak tezin altyapısını oluşturan küresel ölçekteki oluşumlar tanımlanmıştır. Üçüncü bölümde, küreselleşme sürecinde ortaya çıkan dünya kenti kavramı analiz edilmiştir. Dünya kentlerinin kuramsal tanımlarının yanında dünya kentlerine yönelik yapılan sınıflamalar ortaya konmuştur. Burada amaç M.İ.A karşılaştırmasını yapacağımız kentlerin dünya üzerinde nasıl bir statüde bulunduğunu ortaya koymaktır. Bu bölümde aynca, dünya kenti olmaya aday kentlerin de sınıflaması sunulmuş bu sayede karşılaştırdığımız kentlerin dünya üzerindeki statülerine daha geniş bir perspektiften bakılması amaçlanmıştır. Dördüncü bölümde, Türkiye'nin en büyük kenti olan İstanbul ile karşılaştırmasını yapacağımız New York kentinin genel yapısı ortaya konmuştur. Ülke ve bölge içindeki konumu, nüfus ve arazi kullanış yapısının açıklanması ile bir sonraki bölümde analiz edilecek M.İ.A yapısına altlık oluşturmak amaçlanmıştır. Beşinci bölümde, New York kentinin Merkezi İş Alanı analiz edilmiştir. New York'un ülke, bölge ve küresel ölçekteki önemi belirtilerek M.İ.A niteliği anlatılmıştır. Fiziksel ve sektörel yapı olarak iki altbölümden oluşmuştur. Fiziksel yapısına yönelik arazi kullanışlar parsel ölçeğinde sunulmuş görsel öğelerle desteklenmiştir. Fiziksel özelliklerine ek olarak New York Merkezi İş Alanı'na yönelik stratejik kararlar ve uygulamalardan bahsedilmiştir. Sektörel Yapısınınanlatıldığı ikinci altbölümde Manhattan Adası'nın sektörlere göre analizi yapıldıktan sonra hizmet sektörüne yönelik detaylar sunulmuştur. Altına bölüm, İstanbul kent merkezini analiz etmektedir. Köklü bir geçmişe sahip İstanbul'un merkezi iş alanının günümüz yapısının sağlıklı analiz edilmesi için İstanbul merkezi iş alanının tarihsel gelişimi görsel öğelerle desteklenerek kapsamlı bir biçimde sunulmuştur. Gelişimin hemen ardından İstanbul merkezi iş alanı kademelenmesi sunulmuştur. Yedinci bölüm İstanbul'un Ekonomik yapısını analiz etmektedir. Dikkat edildiğinde New York kentinin merkezi iş alanının fiziksel ve sektörel yapısı aynı bölüm içinde anlatılmıştır. Bu Manhattan İlçesine ait toplanan verilerin büyük ölçüde merkezi iş alanım temsil etmesinden kaynaklanır. İstanbul için bu veri altyapısı geçerli olmadığından İstanbul'un ekonomik yapısı ayn bir bölüm olarak sunulmuştur. Bu bölümdeki analizlerde D.İ.E ve İ.T.O verileri kullanılmış ve genel sektörel yapı sunulduktan sonra hizmet sektörü detaylandınlmıştır. Sonuç bölümünde, karşılaştırmalar sunulmaktadır. Küreselleşme ve dünya kentleri ışığında, merkezi iş alanına yönelik gerçekleştirilen tüm fiziksel ve yapısal analizler ortak bir payda da değerlendirilerek benzerlikler, farklılıklar, sorunlar ortaya konmuş, buna ek olarak teorik sonuçlar elde edilmiştir. xı
Özet (Çeviri)
A COMPARATIVE ANALYSIS ON THE CENTRAL BUSINESS DISTRICTS OF ISTANBUL AND NEW YORK IN THE PROCESS OF GLOBALIZATION AND MULTI-NATIONAL STRUCTURING SUMMARY Especially in the second half of the century we have left, the metropolitan cities have experienced serious changes and developments and even this process is active. There is a dominant economic structure based on information and service sector, and the importance of physical distances has disappeared. This caused a rapid growth of globalization process, the cities had a global character and gained an effective role worlwide. In this study, it is aimed to compare the central business district of the biggest metropolitan region of our country Istanbul which; connects Europe and Asia, has an important history, the intersection of different cultures, dominant with geographic and political structure, has a characteristic of being international with its dynamics, functions and location, with the central business district of New York which has been stated as the capital of world in most literature and the largest urban agglomeration of the world. In the introduction part, the aim of the study, the method for reaching the aim, the problems in reaching the aim, the discussion on the central business districts of Istanbul and New York and the contents of the parts formating the study are explained. In the second part, the globalization process and the multi-national formation has been analysed. With respect, globalization, regionalization, overnations economy, multi-nationalization, formation of multi-national area and a single world market concepts are detailed in order to explain the formations in global scale which acts as the infrastructure of the study. In the third part, the world city concept has been analysed. Besides the theoretical definitions, a classification on world cities has been given. Here, the aim is, to determine the world-wide status of cities which we will compare their C.B.D. In this part, also, the classification of candidate world cities has been given in order to have a wide perspective on the cities we will compare. In the fourth part, the general structure of New York has been given which we will compare with the biggest city of Turkey-Istanbul. It is aimed to formate a base for the analysis of C.B.D, by describing the location in nation and region, demographic data and land use structure. In the fifth part, the central business district of New York has been analysed. The characteristics of central business district has been explained by indicating the importance in global, national and regional scale. It consists of two sections as physical and sectoral structure. For physical structure, the land use in parcel scale has been given and is supported with visual components. In addition to physical characteristics, the strategical policies and applications has been explained. In the Xllsecond section which the sectoral structure of central business district is defined, the sectoral analysis has been made and details for service sector has been presented. The sixth part analyses the central business district of Istanbul. In order to examine the existing structure of Istanbul's C.B.D which has an important history, the historical development of C.B.D-supported by visual components-has been examined in detail. After historical development the C.B.D has been ranked. The seventh part analyses the general economic structure of Istanbul. It could be noticed that the physical and sectoral structure of New York's C.B.D has been given in the same part. This is because the data for Manhattan Island represent mostly the C.B.D. Because it is not valid for Istanbul, the economic structure has been given in another part. The data from D.I.E and I.T.O are used at this part and after representing the general economic structure, service sector is examined in detail. In the conclusion part, the comparisons are presented. On the base of globalization and world cities concept, all of the physical and sectoral analysis made for C.B.D' s of both cities are evaluated by similarities, differences and problems. Additionally theoretical results are gained. xiu