Feng shui felsefesinin bir ev bahçesi peyzaj tasarımı örneğinde irdelenmesi
The evaluation of feng shui̇ philosophy in a sample of home garden landscape design
- Tez No: 517706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TUĞRUL POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Doğu Asya felsefesi olarak ortaya çıkan Feng Shui'nin batıda yaygınlaşmaya başlaması ve bu felsefeye duyulan ilginin hızla artması, Feng Shui'nin günümüzde birçok alanda uygulanabilir hale gelmesine sebep olmuştur. Çin'de beş bin yıldan beri uygulanmakta olan Feng Shui'nin sözlük anlamı“rüzgâr ve su”dur ve Feng Shui yerküreyle uyum içinde yaşama sanatıdır. Feng Shui'nin temel kavramları; Chi, Yin-Yang ve beş elementtir. Chi, evrendeki her şeyde bulunan yaşam enerjisidir ve Feng Shui felsefesinin en önemli ilkesidir. Feng Shui uygulamalarında kullanılan önemli araçlardan birisi de Bagua haritasıdır. Bagua (ba:sekiz; gua:alan), Feng Shui'nin yerleşim kılavuzu olarak kullanılmaktadır ve bir alanı merkezi ile birlikte dokuz bölüme ayırmaktadır. Feng Shui'de Bagua, mekândaki ve yaşamdaki denge eksikliklerine tanı koymaya yarayan mistik bir araç olarak kullanılmaktadır. Feng Shui'nin temel amacı; doğayı gözlemlemek, doğayla uyum sağlamak ve doğayı korumaktır. Feng Shui, peyzaj kalite değerlendirmesinde, peyzaj onarımında, doğa ile insan arasındaki uyumda, en önemlisi mekân kimliğinin korunmasında ve zenginleştirilmesinde geçmişten günümüze kadar önemli bir kriter olarak rol oynamaktadır. Burada önemli olan Yin-Yang enerjilerinin yerleşimi ve dengelenmesidir. Bu dengenin bir ev bahçesinde sağlanması için Feng Shui çareleri ve önerileri mevcuttur. Bahçe, Feng Shui'nin önerileri doğrultusunda; renkler, bitkiler, ağaçlar, çalılar, su elemanları, bahçe mobilyaları, ışıklandırma, rüzgâr çanları ve diğer bahçe aksesuarları ile tasarlanabilir. Bu araştırmada Feng Shui felsefesi, temel kavramları ve uygulamaları temelinde bir ev bahçesi peyzaj tasarım projesi yapılmıştır. Felsefenin bahçe tasarımı ve kişiler üzerindeki etkileri yapılan foto-anketlerle ölçülmüş ve analizlerle değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda; Feng Shui ilkelerinin bahçe tasarımına uygulanması ile felsefenin öne sürdüğü pozitif enerjinin kişiler üzerindeki etkilerinin doğruluğu belirlenmiştir. Ayrıca, peyzaj tasarım kriterleri ve Feng Shui ilkelerinin harmanlanması ile elde edilen somut bulguların peyzaj tasarım alanında kullanılabileceği saptanmıştır. Özellikle, Feng Shui ilkelerine dayalı bahçe tasarımları için yeni perspektifler oluşturulmuş ve konu ile ilgili disiplinlere yönelik çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rise of Feng Shui, which emerged as an East Asian philosophy, in the west and the increasing interest in this philosophy have caused Feng Shui to become applicable in many places today. Feng Shui, which has been practiced for five thousand years in China, literally means“wind and water”, and is an art of living in harmony with the earth. Basic concepts of Feng Shui are Chi, Yin-Yang and five elements. Chi is the most important element of the philosophy of Feng Shui and is the energy of life in everything in the world. One of the important tools used in Feng Shui applications is Bagua map. Bagua (ba: eight, gua: area) is used as the settlement guide in Feng Shui, and has an area center and nine divisions. In Feng Shui, Bagua is used as a mystical tool to diagnose the lack of balance in space and life. The main purpose of Feng Shui is to observe nature, adapt to nature and protect nature. Feng Shui plays an important role in landscape quality assessment, landscape restoration, harmony between nature and man, and most importantly, as important as the day-to-day preservation and enrichment of space identity. What is important here is the settlement and balancing of the Yin-Yang energy. Feng Shui remedies and recommendations are available to provide this balance in a home garden. The garden can be design in line with Feng Shui's recommendation; colors, plants, trees, workshops, water elements, garden furniture, lighting, wind chimes and other garden accessories. In this research, a home garden landscape design project based on Feng Shui philosophy, basic concepts and applications was made. The effects of the philosophy on the people and the garden design were measured by the photo-surveys and evaluated with analyzes. As a result of the research, the positive effect suggested by the philosophy have been confirmed by the application of the Feng Shui principles to the garden design. In addition, it has been determined that concrete findings obtained by blending landscape design criteria and Feng Shui principles can be used in the field of landscape design. In particular, new perspectives for garden designs based on the Feng Shui principles have been established and various proposals have been made for disciplines related to the subject.